کانال تلگراممون راه‌اندازی شد 😍 میبینمت ...
سبد خرید

جلسه 17: تفاوت برگه با نوشته در وردپرس

در جلسه 17 از یادگیری وردپرس در خدمت شما هستیم با تفاوت برگه با نوشته در وردپرس ، بعد از اینکه اقدام به نصب وردپرس در هاست خودتون میکنید و قصد افزودن صفحات و تولید محتوا در سایت وردپرسی خودتون دارید معمولا یکی از سوالات رایجی که برای کاربران آماتور و تازه کار پیش میاد اینه که برای ایجاد نوشته و ساخت صفحات از نوشته استفاده کنند و یا اینکه از برگه؟ یا اینکه تفاوت نوشته و برگه در وردپرس چیست؟

همونطور که می‌دونید دو نوع پست تایپ یا همون افزودن محتوا در وردپرس وجود داره که شامل نوشته‌ها (posts) و برگه‌ها (pages) میشه که هر یکی از این دو نوع ساختار محتوایی در وردپرس تفاوت‌هایی با هم دارند. وقتی که به صفحه افزودن نوشته در وردپرس و افزودن برگه در وردپرس مراجعه می‌کنید در حالت کلی محتوای این دو صفحه جز در چند مورد تفاوت چندانی با هم ندارند.

در این آموزش از آکادمی امیرحسین صداقت قصد دارم به تفاوت نوشته و برگه در وردپرس بپردازم تا با هم ببینیم یک نوشته و برگه در وردپرس چه فرقی با هم دارد و در برگه و نوشته وردپرس نسبت به همدیگر چه امکاناتی کمتر و بیشتر شده است.

تفاوت برگه با نوشته در وردپرس چیست؟

همونطور که میدونید وقتی اقدام به افزودن نوشته در وردپرس میکنید بعد از انتشار دادن اون نوشته با مراجعه به صفحه اصلی سایت خواهید دید که نوشته مورد نظر در صفحه نمایش داده شده و میتونید اونو مشاهده کنید. حالا به همین ترتیب وقتی نوشته‌های بیشتری در وردپرس اضافه کنید لیستی از کلیه نوشته‌های منتشر شده در سایت به ترتیب زمانی نمایش داده خواهند شد که می‌توانید آنها را ببینید.

اما وقتی اقدام به افزودن برگه در وردپرس می‌کنید بعد از منتشر کردن اثری از برگه در صفحه اصلی سایت وجود نخواهد داشت، حالا به هر تعداد برگه که در سایت منتشر کنید در هیچ کدوم از صفحات نمایش داده نخواهند شد و برای اینکه کاربران قادر به مشاهده برگه در وردپرس باشند لازمه تا لینک برگه را در بخشی از وبسایت مثل فهرست وردپرس قرار بدین تا با مشاهده روی لینک به صفحه برگه هدایت شوند.

پس تا اینجای کار یکی از تفاوت‌های اصلی نوشته و برگه در این است که نوشته‌ها در وردپرس حالت پویا دارند ولی برگه‌ها در وردپرس یک حالت ایستا و ثابتی دارند. بنابراین اگر ما بخواهیم تا صفحات خودمون را ایجاد کنیم باید دقت داشته باشیم که اگر محتوای ما نیاز به به‌روزرسانی نداره و محتوای اون چنان مهم نیست که در بخش نوشته قرار بگیره باید به عنوان برگه اونو ایجاد کنیم.

این صفحات معمولا شامل صفحاتی مثل تماس با ما، درباره ما و… هستند که یک محتوای ثابت در طول مدت زمان زیادی دارند و به ندرت پیش میاد تا اونها را ویرایش کنیم. اما برای صفحاتی که نیاز به آپدیت دارند باید از نوشته استفاده کنیم تا بشه از امکاناتی مثل دسته‌بندی و برچسب گذاری هم استفاده کرد.

دسته بندی و برچسب گذاری در نوشته و برگه وردپرس

همونطور که اشاره شد یکی دیگه از تفاوت‌های برگه و نوشته در وردپرس اینه که امکان استفاده از دسته‌بندی و برچسب در نوشته وجود داره اما در برگه‌ها امکان دسته‌بندی و برچسب گذاری وجود نداره و اگر قصد داشته باشید تا از دسته‌بندی و برچسب گذاری در برگه وردپرس استفاده کنید لازمه تا خودتون با افزودن کد و یا نصب افزونه این امکان را در وردپرس فراهم کنید. با افزودن دسته و برچسب به برگه هم میتونید تا مثل نوشته‌ها از این امکان استفاده کرده و از دسته و برچسب در برگه وردپرس استفاده کنید.

دسته بندی ها در وردپرس

اما در مقابل یک قابلیت در برگه‌ها وجود داره که میتونید به صورت سلسله مراتبی اونها را تهیه کنید. یعنی اینکه میتونید یک برگه مادر ایجاد کنید و سپس با ساخت چند برگه و انتخاب این برگه مادر به عنوان برگه اصلی برگه‌های دیگه را به صورت سلسله مراتبی قرار بدین. در این صورت آدرس برگه‌ها به صورت سلسله‌ای خواهند بود.

یکی دیگه از مزیت‌های برگه هم امکان انتخاب قالب جدا برای برگه‌ها در وردپرس است. به این صورت که با افزودن برگه شما میتونید چند قالب و استایل برای برگه‌ها در نظر بگیرید و سپس از بخش انتخاب قالب در صفحه ویرایش برگه هر قالب جدا که برای برگه طراحی کردید را نمایش دهید.

جلسه 28: مدیریت کاربران در وردپرس - معرفی نقش کاربران و سطوح دسترسی
خواندن

برچسب ها در وردپرس

فرق برگه و نوشته در وردپرس به همینجا ختم نشده و در RSS وردپرس هم با هم تفاوت دارند به این صورت که در فید سایت اثری از برگه‌ها به چشم نمیخوره اما نوشته‌ها در خوراک سایت قرار دارند و میتونید اونها را در فید وردپرس مشاهده کنید.

البته این گزینه به صورت پیشفرض بوده و اگر بخواهید تا برگه در فید وردپرس نمایش داده بشه میتونید خودتون با کدنویسی و یا افزونه این قابلیت رو هم به برگه وردپرس اضافه کنید تا برگه‌ها هم در فید سایت نمایش داده شوند.

فرق برگه با نوشته در وردپرس

نوشته

 • مناسب برای صفحات و محتوای زمان‌دار
 • مناسب برای محتوایی که نیاز به آرشیو شدن دارد
 • دارای تاریخ انتشار است
 • امکان دسته‌بندی، برچسب گذاری و نویسنده دارد
 • بر اساس تاریخی در سایت به صورت لیست پشت سر هم نمایش داده می‌شود
 • امکان استفاده از پیوند یکتا بر اساس تاریخ در آن وجود دارد

برگه

 • مناسب برای صفحات و محتوایی که نیاز به تغییر ندارد
 • این نوع صفحات به صورت جداگانه ثبت می‌شوند و در ساین نمایش داده نمی‌شوند
 • امکان دسته‌بندی، برچسب‌گذاری و نمایش نویسنده به صورت پیشفرض در آنها وجود ندارد
 • امکان استفاده از قالب‌های گوناگون در آنها وجود دارد
 • امکان نمایش به صورت سلسله مراتبی را دارند(حالت والد به فرزند یا همان زیرمجموعه)
 • مناسب برای لینک دادن از منو وردپرس

با توجه به سئو، کدام بهتر است؟ نوشته یا برگه؟

موتورهای جستجو علاقه‌مند به محتوای تازه هستند، اگرچه محتواهای قدیمی به دلیل بک لینک‌های دریافتی، اعتبار بیشتری دارند. با این حال، پست‌ها به دلیل اهمیت بیشتر و توجه بیشتر موتورهای جستجو، در مقایسه با برگه‌ها می‌باشند. پست‌ها دارای زمانبندی هستند و به طور مرتب به‌روزرسانی می‌شوند که این ویژگی باعث توجه بیشتر موتورهای جستجو می‌شود.

بهینه‌سازی سایت یا سئو چیست؟

نوشته‌ها حاوی اطلاعاتی هستند که کاربران به دنبال آن‌ها هستند. اگرچه ممکن است برگه‌ها نیز حاوی اطلاعاتی باشند که کاربران جستجو می‌کنند، اما درصد آن بسیار کمتر است.

پست‌ها دارای بخش نظرات هستند که کاربران در آن با عوامل وبسایت در تعامل هستند. این بخش از دیدگاه موتورهای جستجو بسیار مهم است و نشان‌دهنده این است که مطالب ارائه شده در این پست، برای کاربران مفید بوده است.

پست‌ها می‌توانند توسط کاربران وبسایت در شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، توییتر و غیره به اشتراک گذاشته شوند و این ویژگی نیز می‌تواند تأثیر مثبتی در سئو وبسایت داشته باشد.

اگر تازه وبسایت خود را راه‌اندازی کرده‌اید، بهتر است محتوایی تولید کنید که کاربران جدید بتوانند آن را مشاهده کرده و از آن بهره‌برداری کنند.

سئو برگه‌ها و نوشته‌ها در وردپرس

متأسفانه بسیاری از مدیران وبسایت، بدون در نظر گرفتن سئو و بهینه‌سازی برگه‌ها و نوشته‌ها، انتظار دارند که به صفحه اول نتایج جستجو راه پیدا کنند. اما بدون استفاده از سئو و بهینه‌سازی برگه‌ها و نوشته‌ها در وردپرس، احتمال رسیدن به صفحه اول نتایج جستجو صفر است.

برای سئو و بهینه‌سازی برگه‌ها و نوشته‌ها در وردپرس، باید به مواردی مانند عنوان صفحه و توضیحات متا توجه ویژه‌ای داشته باشید. زیرا کاربران هنگام جستجو در گوگل، ابتدا عنوان و توضیحات متای صفحه شما را مشاهده می‌کنند. بنابراین برای جذب کاربران، باید از یک عنوان جذاب و کاربرپسند برای برگه‌ها و نوشته‌ها استفاده کنید.

 

کلام آخر

امیدوارم این آموزش هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشه و با استفاده از اون تفاوت برگه با نوشته در وردپرس را به خوبی درک کرده باشید و تصمیم خودتون را برای قرار دادن محتوای دلخواه خودتون در برگه و یا نوشته وردپرس به درستی گرفته باشید. اگر در رابطه با فرق برگه و نوشته در وردپرس سوالی داشتید از بخش دیدگاه‌ها اعلام کنید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشم.

مقاله انگلیسی پیشنهادی مرتبط iThemes

یادت نره باقی آموزش وردپرس رو ببینی!

چقدر از این صفحه راضی بودید؟

روی ستاره آخر کلیک کنید و بیشترین امتیاز رو بدید!

میانگین امتیازات / 5. ستاره ها:

اولین نفری باشید که به این مقاله ستاره میدید!

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود 🙁

کمک کنید این مقاله رو بهبود بدیم!

به ما بگین چگونه می توانیم این پست را بهبود دهیم؟

دیدگاه‌ها ۰