کانال تلگراممون راه‌اندازی شد 😍 میبینمت ...
سبد خرید

بک لینک PBN چیست؟ همه چیز درباره شبکه وبلاگ خصوصی در سئو

یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین فاکتورها در رتبه‌بندی نتایج گوگل تعداد و کیفیت لینک‌های ورودی به سایت است ولی همین عامل به طور هم‌زمان مهمترین دلیل از دست رفتن جایگاه و جریمه سایت توسط گوگل است! در مقاله لینک سازی خارجی با لینک سازی خارج از سایت (بک لینک) و آموزش سئو در مقاله سئو خارجی با جایگاه و تاثیر SEO Off Page آشنا شدیم و در مقاله ساخت بک لینک با اصول و قواعد بک لینک سازی آشنا شدیم و امروز نوبت PBN است و بررسی کامل همراه آموزش لینک سازی PBN !

در واقع این شمشیر دو لبه مهم‌ترین ابزار ما در رقابت‌های سخت و پیچیده است که اگر به درستی از آن استفاده نکنیم ممکن است بر پیکر سایت و کسب و کار خودمان فرود آید.

PBN مخفف عبارت Private Blogs Network است که بعدها با عنوان Private Backlinks Network نیز شناخته شد. اگر به مفهوم همین عبارت نگاه کنیم در یک تعریف ساده می‌توان گفت؛

PBN مجموعه‌ای از وبلاگ‌ها و سایت‌هایی است که با هدف تقویت سایت اصلی و لینک سازی برای سئو خارجی سایت ایجاد شده‌اند.

قبل از این‌که به بررسی دقیق تاثیرات مثبت یا منفی این روش بپردازیم اجازه دهید کمی با فلسفه وجودی و مسیر شکل‌گیری PBN آشنا شویم.

لیست عناوین مقاله

مفهوم PBN از چه زمانی در سئو مطرح شد؟

می‌توان گفت PBN نوع خاصی از Link Farm یا همان مزرعه لینک است. مزرعه لینک از سال 1999، بله سالها پیش، در سئو مطرح شد و هدف آن ساخت مجموعه‌ای عظیم از سایت‌هایی بود که با هم مرتبط بوده و به یک سایت خاص لینک‌دهی می‌کردند.

مزرعه لینک یا شبکه اختصاصی از بک لینک

در آن زمان الگوریتم‌های گوگل به اندازه امروز هوشمند نبوده و برای رتبه‌بندی سایت‌ها وابستگی زیادی به لینک داشتند. این وابستگی به حدی زیاد بود که خود گوگل رسما فاکتوری به نام Page Rank را برای سایت‌ها محاسبه و اعلام می‌کرد. پیج رنک مستقیما براساس تعداد و کیفیت لینک‎‌های ورودی تعیین می‌شد.

با این فلسفه سایت‌های بسیاری ایجاد شد که با روش‌های مختلفی برای شما لینک سازی و برای خودشان کسب درآمد می‌کردند. روش‌هایی مانند ثبت در سایت‌های دایرکتوری، تبادل لینک دوطرفه و تبادل لینک سه طرفه شکل گرفت و به سرعت به یکی از تکنیک‌های مهم و تاثیرگذار در سئو تبدیل شد. تمام این روش‌ها را در مینی دوره کلید طلایی آموزش بک لینک سازی 2023 بررسی و معرفی کرده‌ایم.

همه چیز خوب پیش می‌رفت تا این‌که تعداد وبمسترها و سایت‌هایی که از این روش استفاده می‌کردند بسیار زیاد شده و مزرعه‌ها مملو از لینک‌هایی با موضوعات پراکنده و نامرتبط شدند. الگوریتم‌های گوگل پیشرفت کردند و ارزشی که برای این دست از سایت‌ها در نظر می‌گرفتند کمتر از گذشته بود. در این برهه که هم‌زمان با ورود سرویس‌های متنوع ساخت وبلاگ بود عملا پیدا کردن یک مزرعه خلوت و ارزشمند کار دشواری بود.

PBN یک مزرعه شخصی لینک است

ایده PBN از اینجا آغاز شد که وبمسترها به دنبال راه اندازی مزرعه‌های شخصی لینک افتادند زیرا پیدا کردن یک مزرعه خالی و مرتبط کار دشواری شده بود. در قدم‌های اول راه اندازی وبلاگ‌های تخصصی در سرویس‌های رایگان راه حل تاثیرگذاری بود زیرا این سایت‌ها عموما Page Rank بسیار بالایی داشتند، گزینه‌های زیادی در دسترس بود و البته هزینه ساخت یک مزرعه بسیار پایین بود.

مزرعه لینک چیست؟

این روش نیز به سرعت همه‌گیر شد و نتیجه آن کاهش ارزش وبلاگ‌ها از نظر گوگل و کم شدن تاثیر این مدل از PBN بود. این بار هم اما ذهن‌های خلاق و همیشه فعال در سئو بیکار نبوده و راه جدیدی برای ساخت PBN پیدا کردند که مفهوم آن را به Private Backlink Network گسترش داد.

دامنه‌ها جایگزین وبلاگ‌ها شدند

با توجه به کم ارزش شدن وبلاگ‌ها، قیمت پایین دامنه و وجود سرویس‌های هاست رایگان یا اشتراکی راه اندازی یک سایت جدید با موضوعی تخصصی کار دشواری نبود و البته دامنه‌های بسیاری بودند که به دلیل عدم موفقیت یا تغییر روند کاری خود آزاد می‌شدند. دامنه‌هایی که برخی از آن‌ها حتی Page Rank بالایی نیز داشتند.

در تمام این سال‌ها گوگل تلاش می‌کرد تا با بهبود الگوریتم‌های خود و معرفی الگوریتم‌های جدید مثل الگوریتم پنگوئن (در سال 2012) با PBN و Link Farm مقابله کند. ولی خلاقیت وبمسترها همیشه یک قدم جلوتر از بهبود الگوریتم‌ها بود تا این‌که در سال 2014 خون گوگل به جوش آمد و با بررسی دستی و موشکافانه متخصصین خود به دنبال شبکه‌های عظیم PBN و از کار انداختن آن‌ها افتاد.

از این تاریخ به بعد ریسک استفاده از PBN به شدت افزایش یافت و سایت‌های بسیاری با جریمه و افت شدید رتبه مواجه شدند، البته این اتفاق موجب حذف یا کنار گذاشتن PBN نشد بلکه ایده‌ها و روش‌های جدیدی برای خارج ماندن از رادار الگوریتم‌ها و متخصصین گوگل ابداع شد.

نتیجه این مبارزه‌ی مداوم کاهش تاثیر لینک‌سازی‌هایی از این دست و افزایش هزینه‌های ساخت PBN بود که در بخش‌های بعدی همین مقاله دلیل افزایش قیمت آن را توضیح خواهیم داد.

 

3 دلیل اصلی برای این‌که یک PBN داشته باشیم

در روش‌های رایج لینک‌سازی خارجی تمرکز خود را بر روی شناسایی سایت‌های مرتبط و معتبر قرار داده و تلاش می‌کنیم تا با پرداخت پول یا فعالیت‌های خلاقانه از آن‌ها لینک دریافت کنیم. ولی این روش‌ها 4 ایراد مهم دارند:

  • سایت‌هایی که انتخاب می‌کنیم ممکن است فعالیت خود را کاهش داده یا تمرکز محتوایی خود را از موضوع سایت ما بردارند.
  • سایت‌های رقیب فعالیت‌های ما را رصد می‌کنند و هرکجا که باشیم حضور پیدا می‌کنند.
  • سایت‌هایی با موضوعات نامرتبط و بدون استراتژی با منابع لینک‌سازی ما همکاری کرده و تعداد و تنوع لینک‌های خروجی از آن را افزایش می‌دهند.
  • سایت‌های معتبر و ارزشمند هزینه‌های بالایی برای درج لینک شما دریافت می‌کنند.

با این شرایط ایده راه اندازی یک شبکه خصوصی لینک منطقی می‌رسد، مهم‌ترین دلایل متخصصین سئو برای ساخت PBN عبارتند از:

چرا ساخت PBN به نظر منطقی است

1- کنترل دقیق بر منابع لینک‌سازی دارید

اگر همه سایت‌هایی که به شما لینک می‌دهند تحت نظارت خود شما باشند هرگز مشکلی بابت حضور سایت‌های رقیب، از بین رفتن تمرکز محتوایی یا کاهش کیفیت و اعتبار آن نخواهید داشت.

در بدترین حالت ممکن است سایت شما توسط گوگل جریمه شود و در این شرایط با توجه به این‌که همه لینک‌ها تحت اختیار خودتان هستند می‌توانید به راحتی لینک‌های کم ارزش و مخرب را شناسایی و حذف کرده و از جریمه گوگل رها شوید.

2- از دامنه‌های معتبر و آزاد شده استفاده می‌کنید

به جای آنکه تمرکز خود را بر روی سایت‌هایی با محتوای مرتبط و اعتبار بالا قرار دهید کافی‌ست دامنه‌هایی که هر روز فعالیت خود را پایان می‌دهند را رصد کرده و از میان آن‌ها موضوعات مرتبط با سایت خود را انتخاب کنید.

عملا گزینه‌های شما برای لینک‌سازی خارجی و ساخت شبکه‌ای عظیم، بسیار زیاد خواهد بود.

3- فرآیند چانه‌زنی و نظارت ساده می‌شود

سایت‌هایی که معتبر و ارزشمند هستند معمولا فرآیندهای پیچیده و سختی برای پذیرش لینک شما و نمایش در بخش‌های مختلف سایت دارند. در واقع شناسایی این سایت‌ها، تعامل با مدیر سایت و نظارت بر وجود لینک و حفظ کیفیت محتوا امری زمانبر و بسیار خسته‌کننده است.

احتمالا تا این بخش از مقاله راه‌اندازی یک PBN شخصی برای شما به یک اولویت تبدیل شده است ولی قبل از هر اقدامی پیشنهاد می‌کنیم با سختی‌های راه‌اندازی آن نیز آشنا شوید.

 

گوگل از چه طریقی بک لینک PBN را شناسایی و جریمه می‌کند؟

راه‌اندازی یک شبکه خصوصی لینک ایده‌ای هیجان‌انگیز و البته کاربردی است ولی به محضِ شروع بازی، باید بدانید که در نقطه مقابل شما الگوریتم‌ها و متخصصین گوگل قرار گرفته‌اند. در صورتی که شبکه شما توسط گوگل شناسایی شود عواقب بدی برای همه سایت‌های موجود در آن شبکه خواهد داشت.

در این بخش مهم‌ترین روش‌های گوگل برای شناسایی PBN و راه‌های مقابله با آن را بررسی می‌کنیم.

1- دامنه‌ها همگی به نام یک شخص هستند

یکی از معیارهای گوگل برای شناسایی شبکه‌های لینک‌سازی، مالکیت دامنه‌هاست. اگر همه سایت‌هایی که در یک شبکه قرار گرفته و یکدیگر را تقویت می‌کنند متعلق به یک نفر باشند یا توسط یک شرکت واسطه ثبت شده باشند درک ارتباط آنها کار ساده‌ای خواهد بود.

برای جلوگیری از این مشکل دامنه‌های شما باید به نام افراد مختلفی ثبت شده باشد یا اطلاعات Whois سایت‌ها مخفی شود. البته مخفی کردن اطلاعات Whois برای شما هزینه‌های اضافی خواهد داشت و همین‌کار موجب مشکوک شدن بیشتر گوگل به این دامنه‌ها می‌شود. در نتیجه پیشنهاد می‌شود دامنه‌ها به نام افراد مختلفی ثبت شوند.

یکسان بودن اطلاعات هاست و آی پی سایت ها موجب شناسایی مزرعه لینک میشود

2- سایت‌های شبکه لینک بر روی یک هاست یا سرور قرار گرفته‌اند

شناسایی شرکت ارائه دهنده هاست یا IP سایت کار بسیار ساده‌ای برای گوگل است. اگر سایت‌هایی که در شبکه شما قرار گرفته و یکدیگر را تقویت می‌کنند همگی بر روی یک ارائه دهنده و با یک IP مشابه باشند عملا ریسک شناسایی شبکه توسط گوگل بالا خواهد بود.

محتوای 10 برابری چیست؟ کارکرد و فواید 10x Content در سئو !
خواندن

برای حل این مشکل شما باید از شرکت‌های مختلف هاست بگیرید یا برای هر سایت یک IP اختصاصی تهیه کنید که همین مساله موجب افزایش هزینه‌ها و دشوار شدن مدیریت سایت‌ها خواهد شد.

یکی از روش‌های رایج برای مخفی شدن اطلاعات هاست استفاده از سرویس‌های CDN مانند Cloudflare است که موجب تغییر DNS سایت و مخفی شدن اطلاعات هاست اصلی می‌گردد. جالب است بدانید که حتی با استفاده از این سرویس همچنان IP اصلی برای گوگل قابل شناسایی و ردگیری است!

3- دامنه‌هایی که می‌خرید با ماهیت و محتوای جدیدی فعالیت می‌کنند

زمانی‌که صرف شناسایی و خرید دامنه‌های آزاد شده و معتبر می‌کنید باید اطلاعاتی از محتوا و ساختار آنها نیز داشته باشید. زیرا که با تغییرات اساسی در محتوا و ساختار یک سایت ممکن است گوگل متوجه ورود آن به یک شبکه لینک بشود.

تصور کنید که یک سایت قدیمی و معتبر در حوزه گردشگری پیدا کرده‌اید که به دلایلی فعالیت خود را متوقف کرده است. با خرید این دامنه شما یک سایت جدید با ساختار آدرس‌دهی متفاوت و البته محتوایی کاملا نو خواهید داشت.

ماهیت و محتوای سایت هایی که در PBN هستند تغییر نکند

از دست رفتن لینک‌سازی‌های داخلی سایت، حذف محتواهای ایندکس شده و البته عدم وجود صفحاتی که لینک‌های خارجی را دریافت کرده بودند موجب کاهش اعتبار و ارزش این دامنه می‌شود. یکی از روش‌های مقابله با این اتفاق مراجعه به سایت Archive.org و بررسی صفحات ذخیره شده از این دامنه است.

در این روش صفحات ارزشمند دامنه شناسایی شده و ساختار آدرس دهی و محتوای صفحات مجددا بر روی هاست شما شبیه‌سازی می‌شود.

4- اطلاعات تماس و برندینگ سایت‌ها تغییر می‌کند یا مشابه است

شاید رایج‌ترین اشتباه در ساخت PBN استفاده از اطلاعات، برندینگ، محتوا و تصاویر یکسان در همه سایت‌ها باشد. این کار شناسایی ارتباط سایت‌ها و هدف شما از راه‌اندازی یک شبکه لینک را برای گوگل ساده می‌کند.

برای جلوگیری از این مشکل دقت کنید که لوگو، اطلاعات تماس، موقعیت جغرافیایی، تصاویر و متون سایت، صفحه درباره ما و … برای هر سایت کاملا اختصاصی و دقیق باشند.

اطلاعات تماس اختصاصی برای سایت های یک PBN

5- محتوای سایت‌ها به روزرسانی نمی‌شود یا مشابه هم است

در گذشته همین که شما یک دامنه یا وبلاگ جدید می‌ساختید کفایت می‌کرد و می‌توانستید با کپی کردن محتوا از سایت‌های معتبر به راحتی شبکه خود را به روز و تازه نگه دارید. ولی اگر امروز قصد راه‌اندازی PBN دارید به این نکته دقت کنید که هرکدام از سایت‌های قرار گرفته در شبکه باید محتوایی اختصاصی و کاملا متفاوت داشته باشند.

نبود محتوای تازه و ارزشمند اعتبار سایت را کاهش میدهد

الگوریتم‌های گوگل در حال حاضر توانایی بالایی برای شناسایی محتوای تکراری دارند و در صورت مشاهده چنین صفحاتی ارزش و اعتباری به آن نمی‌دهند. در نتیجه اگر سایت‌های شما به جمع‌آوری محتوا از وب و انتشار بی‌هدف آنها مشغول باشند شانسی برای حفظ اعتبار و انتقال آن به سایت اصلی ندارند.

یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های شما برای حفظ PBN به روز رسانی مستمر محتوای سایت‌ها خواهد بود.

6- سایت‌های قرار گرفته در یک شبکه به جای دیگری لینک نداده‌اند

هدف اصلی از راه‌اندازی Private Backlink Network انحصاری بودن است، ولی همین امر موجب می‌شود که فعالیت‌های شما برای گوگل قابل تشخیص شود. اگر همه سایت‌هایی که در یک شبکه قرار می‌گیرند فقط به تقویت یکدیگر بپردازند و به هیچ سایت دیگری در حوزه فعالیت خود لینک نداده باشند، از نظر گوگل احتمال حضور آنها در یک شبکه زیاد است.

برای جلوگیری از این مشکل باید سایت‌های مرجع و مرتبط با حوزه کاری هر دامنه را شناسایی کرده و در محتوا یا بخش‌های مختلف صفحات به آنها لینک دهید.

لینک سازی های طبیعی برای سایت ها یک شبکه PBN اهمیت زیادی دارد

7- دامنه‌های شما لینک جدیدی دریافت نمی‌کنند یا در شبکه‌های اجتماعی فعال نیستند

دامنه‌های خریداری شده در ابتدا اعتبار و لینک‌های مناسبی دارند، ولی باید برنامه‌ای برای حفظ و ارتقای آن نیز داشته باشید.

اگر سایت شما لینک‌های جدیدی دریافت نکند یا سیگنال‌های رضایت کاربر مثل واکنش و معرفی در شبکه‌های اجتماعی را نداشته باشد به مرور ارزش و اعتبار خود را از دست می‌دهد. در نتیجه لینک‌سازی خارجی برای سایت‌هایی که در شبکه شما هستند نیز همچنان یکی از وظایف مهم شما خواهد بود.

هر مزرعه برای ثمردهی نیاز به مراقبت و رسیدگی بسیار دارد، PBN مزرعه‌ای از سایت‌های شماست.

 

به فکر ساخت PBN باشیم یا نه؟

یک کارت طلایی وجود دارد که در انتهای مقاله به آن اشاره میکنیم که می توانید از PBN به بهترین نحو استفاده کنید و پیشنهاد ما به شما نیز هست.

اما بدون کارت طلایی PBN احتمالا تا همین‌جا متوجه شدید که راه‌اندازی یک شبکه خصوصی از سایت‌ها چقدر ریسک، هزینه و زحمت دارد. ولی اجازه دهید یک بار دیگر دلایل خود را برای این‌که معتقدیم استفاده از PBN بدون کارت طلایی دیگر استراتژی خوبی در سئو نیست بررسی کنیم. پس از مشاهده این دلایل اگر ذهنتان به دنبال استراتژی های صحیح لینک سازی بود پیشنهاد می‌کنیم سری به صفحه آموزش لینک سازی خارجی بزنید.

1- ساخت و نگهداری از PBN هزینه زیادی دارد

شاید اگر به 7 نکته‌ای که در بخش قبل گفتیم توجه نداشته باشید راه‌اندازی PBN ساده و ارزان بنظر برسد ولی احتمال شناسایی آن توسط گوگل و جریمه شدن سایت‌ها بسیار بالا خواهد بود.

خرید دامنه، خرید هاست، IP اختصاصی، مدیریت سایت‌ها، تقویت لینک‌سازی خارجی و به روزرسانی محتوا همگی فعالیت‌هایی هستند که زمان و هزینه زیادی از شما صرف می‌کنند. اگر هنوز به فکر ساخت شبکه خودتان هستید این نکته را در نظر داشته باشید که باید منابع مالی آن را تامین کنید.

2- ساخت یک شبکه قدرتمند زمان‌بر است

کافی‌ست مسیری که تاکنون طی کردیم را مرور کنید. این‌که شما به صورت مستمر دامنه‌های آزاد شده را رصد و خریداری کنید، صفحات قدیمی سایت را شناسایی کرده و بر روی هاست خود آنها را بازسازی کنید، اطلاعات تماس، لوگو و محتوای اختصاصی برای هرکدام درج کنید و به صورت مستمر محتوای تازه و اختصاصی در آنها قرار دهید کاری سخت و زمان‌بر است.

سختی کار زمانی مشخص می‌شود که متوجه شوید برای ساخت یک PBN قدرتمند شما به تعداد زیادی از این سایت‌ها نیاز دارید و تا زمانی‌که مزرعه شما به نقطه ثمردهی برسد زمان زیادی طول خواهد کشید.

اگر استراتژی ساخت PBN را در ذهن دارید حواس‌تان باشد که به چشم یک سرمایه‌گذاری بلندمدت به آن نگاه کنید.

3- از سایت خود غافل می‌شویم

اگر زمان و انرژی صرف شده برای تولید و به روز رسانی PBN را به تولید محتوای ارزشمند و تقویت سایت اصلی اختصاص دهیم چه اتفاقی می‌افتد؟ واقعیت این است که نزدیک به 90 درصد سایت‌های اینترنتی رقابت زیادی برای رسیدن به صفحه اول یا حتی رتبه یک گوگل ندارند.

فعالیت‌های جانبی و پیدا کردن روش‌هایی برای فریب گوگل موجب می‌شود که تمرکز و زمان کافی برای سایت خود نداشته باشیم.

4- بهترین دوست شما بزرگترین دشمن‌تان می‌شود!

گوگل دوست خوب ماست! بله تا زمانی‌که به این باور نرسیم شانسی برای موفقیت در سئو نخواهیم داشت. ما و گوگل هردو یک هدف را دنبال می‌کنیم، رضایت کاربران. هر زمان که در مسیر جلب رضایت کاربر قدم برمی‌داریم عملا در حال تقویت این پیوند دوستی هستیم و شانس بیشتری برای کسب جایگاه در نتایج جستجو خواهیم داشت.

ساخت PBN یا هر روش دیگری که در دسته سئو کلاه سیاه قرار می‌گیرد، سایت ما را رودروی گوگل و استانداردهای کیفی آن قرار می‌دهد و طی سال‌های گذشته گوگل بارها اثبات کرده که دشمن خطرناک و بی‌رحمی است.

حق انتخاب با شماست، گوگل را دوست خود می‌دانید یا قصد دشمنی دارید؟

 

کارت طلایی PBN

اگر به دنبال لینک سازی موفقی هستید و می خواهید از PBN بدون برخورد با وجه های منفی آن استفاده کنید و رشد را تجربه کنید در سئوی سایت خود، ما پیشنهاد می کنیم از بهترین نرم افزار لینک سازی PBN در دنیا یعنی مانی ربات استفاده کنید.

مانی ربات یک نرم افزار SEO است که برای بهبود رتبه وب سایت ها در موتورهای جستجوی اینترنت استفاده می شود. این نرم افزار با استفاده از روش های مختلف SEO مانند ایجاد بک لینک، ساخت پروفایل وب، ایجاد وبلاگ، ارسال مقالات، ارسال کامنت، ساخت ویدیو، و سایر روش هایی که به بهبود رتبه سایت کمک می کنند، به کار می رود.

می توانید لایسنس مانی ربات را از اینجا تهیه کنید و راجب پرمیوم این نرم افزار بیشتر بخوانید.

 

چطور دوست گوگل باشیم؟

اگر این سوال را از خود پرسیده‌اید باید به شما تبریک بگویم، زیرا که در مسیر رشد و موفقیت هستید. برای آن‌که دوست خوب گوگل باشیم قبل از هرچیز باید به رفع نیاز کاربران و پاسخ‌گویی به سوالات آنها فکر کنیم.

مجموعه فعالیت‌هایی که در مسیر رضایت کاربر و بهبود رتبه سایت هستند را اصطلاحا سئو کلاه سفید می‌نامیم که در مجموعه‌ای از مقالات به معرفی مهم‌ترین تکنیک‌های آن پرداخته‌ایم. برای آشنایی با این روش‌ها پیشنهاد می‌کنیم مینی دوره آموزش لینک سازی خارجی از آکادمی امیرحسین صداقت را ببینید.

به نظر شما کدام مسیر راه کوتاه‌تر و ساده‌تری برای رسیدن به مقصد است؟ پس از مطالعه این مقاله به چه چیزی بیشتر فکر کردید؟ راه‌اندازی یک PBN قوی یا دنبال کردن استراتژی‌های سئو کلاه سفید؟ برامون نظر بزارید.

 

مقاله انگلیسی پیشنهادی در ارتباط با PBN ها

مقاله مرتبط پیشنهادی لینک سازی PBN

چقدر از این صفحه راضی بودید؟

روی ستاره آخر کلیک کنید و بیشترین امتیاز رو بدید!

میانگین امتیازات / 5. ستاره ها:

اولین نفری باشید که به این مقاله ستاره میدید!

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود 🙁

کمک کنید این مقاله رو بهبود بدیم!

به ما بگین چگونه می توانیم این پست را بهبود دهیم؟

دیدگاه‌ها ۳