کانال تلگراممون راه‌اندازی شد 😍 میبینمت ...
سبد خرید

ریدایرکت 302 چیست؟ استفاده از Redirect 302 با کد htaccess

ریدایرکت 302 چیست؟ استفاده از Redirect 302 با کد htaccess

ریدایرکت 302 نشان می دهد که منبع درخواستی به طور موقت به URL دیگری منتقل شده است .
کد پاسخ HTTP 302 یافت شده، کاربران مرورگر را به یک URL جدید می فرستد و به خزنده های موتور جستجو اطلاع می دهد که ریدایرکت موقتی است.

در آموزش سئو گفتیم که راه‌های مختلفی برای هدایت کاربران و موتورهای جستجو به یک URL متفاوت وجود دارد که دو راه اصلی ریدایرکت‌های 301 و 302 هستند. در حالی که از دیدگاه کاربر، عملاً هیچ تفاوتی بین این دو وجود ندارد، موتورهای جستجو این ریدایرکتها را متفاوت تفسیر می کنند.

 

از آنجایی که نوع ریدایرکتی که استفاده می‌کنید می‌تواند به شدت بر سئوی شما تأثیر بگذارد، باید بر اساس دائمی یا موقت بودن انتقال به URL جدید، مناسب را انتخاب کنید.
می‌توانید یک ریدایرکت 302 اضافه کنید و URL جدید را با قرار دادن بیت کد زیر در خود تعریف کنید. فایل htaccess (در فهرست اصلی وب سایت شما یافت می شود):

 Redirect 302 /old-page.html /new-page.html

در وردپرس می توانید از افزونه Redirections استفاده کنید.

چه زمانی از ریدایرکت های 302 استفاده کنیم؟

با توجه به اینکه ریدایرکت 302 به معنای موقتی بودن ریدایرکت است، فقط در مواردی باید از آن استفاده کرد که قصد دارید به زودی URL اصلی را برگردانید.
به عنوان مثال، ریدایرکت 302 باید زمانی استفاده شود که:

 • شما در حال انجام تست A/B یک صفحه برای ارزیابی عملکرد و طراحی آن هستید
 • شما می خواهید بازخورد مشتری را در یک صفحه جدید جمع آوری کنید اما نمی خواهید بر رتبه فعلی وب سایت تأثیر بگذارید
 • شما در حال به روز رسانی یک صفحه وب خاص هستید اما می خواهید تجربه کاربری را ثابت نگه دارید
 • شما با یک صفحه وب شکسته سر و کار دارید، اما همچنان می خواهید در حین حل مشکلات، تجربه کاربری خوبی ارائه دهید
 • شما در حال اجرای تبلیغات هستید و می خواهید کاربران را به صفحه فروش موقت هدایت کنید

نکته اصلی این است که ریدایرکت 302 یک تغییر موقت است. نباید برای ریدایرکت دائمی استفاده شود.

ریدایرکت 302 چه تفاوتی با 301 دارد؟

با توجه به اینکه ریدایرکت های 301 و 302 هر دو کاربر را به URL متفاوتی می برند، تجربه کاربر تفاوتی ندارد. به عبارت دیگر، در انتهای بازدیدکنندگان وب سایت، هیچ تفاوتی بین این دو نوع ریدایرکت وجود نخواهد داشت.

ریدایرکت 302 چه تفاوتی با 301 دارد؟

 

با این حال، از دیدگاه موتورهای جستجو، تفاوت عمده ای بین این دو وجود دارد، زیرا ریدایرکتهای URL را به طور متفاوتی تفسیر و مدیریت می کند.

در اینجا یک مثال است:

از ریدایرکت 301 استفاده می کنید ، به این معنی است که یک صفحه به طور دائم منتقل شده است – و شما قصد ندارید آن را در هیچ نقطه ای بازگردانید. این ریدایرکت دائمی به مرورگر می گوید که صفحه وب مورد نظر دیگر در آن URL وجود ندارد.

به عبارت دیگر، دیگر مربوط به گوگل نیست. موتور جستجو پایگاه داده خود را به روز می کند و در عوض URL جدید را فهرست می کند و ارزش لینک را به صفحه جدید منتقل می کند.
اما وقتی از ریدایرکت 302 استفاده می‌کنید، به Google نشان می‌دهید که این انتقال موقتی است و URL اولیه دوباره در نقطه‌ای استفاده خواهد شد. بنابراین، نیازی به ایندکس کردن URL جدید توسط گوگل نیست، به این معنی که می‌توانید ترافیک، رتبه‌بندی و اعتبار خود را حفظ کنید.

با این حال، باید توجه داشته باشید که گوگل هرگونه ریدایرکت طولانی مدت 302 را به عنوان ریدایرکت 301 در نظر می گیرد.

ریدایرکت 301 در مقابل 302

301 یک ریدایرکت دائمی است. یک نمونه از این موارد این است که شما یک ریدایرکت 301 را به یک سایت “abc.com” برای ریدایرکت دائمی به “xyz.com” اعمال کنید. بنابراین هر بار که شخصی از abc.com بازدید می کند، به xyz.com هدایت می شود.

ریدایرکت 301 در مقابل 302

 

همچنین، ریدایرکت 301 به گوگل کمک می کند که نشانی های اینترنتی را تغییر دهید.
تمام رتبه بندی موجود از URL قدیمی به سایت جدید منتقل می شود. این یک حرکت دائمی است، بیشتر شبیه تغییر آدرس و ارسال نامه‌هایتان به آدرس جدیدتان است. ممکن است مدتی طول بکشد تا همه به عقب برسند، اما در نهایت این کار را انجام می دهند.

همانطور که قبلاً گفته شد ریدایرکت 302 موقتی است. این بدان معناست که شما قصد دارید در آینده نزدیک به سایت قدیمی برگردید.
همچنین، 301 ریدایرکت از “لینک های لینک” عبور می کند، در حالی که 302 ریدایرکت اینطور نیست.

چرا این موضوع اینقدر مهم است؟

لینک جویس یک عامل رتبه بندی موتور جستجو است که بر اساس این نظریه است که لینک های خاص ارزش و اعتبار را از یک صفحه به صفحه دیگر منتقل می کنند. این روشی برای مشاهده نحوه صحبت مردم در مورد محتوا، وب سایت و برند شما است.

این یک روش فوق العاده برای افزایش آگاهی از برند، ایجاد شهرت و معرفی خود به عنوان مرجع در حوزه کاری شما است.
بهینه سازی موتورهای جستجو ممکن است در نتیجه عدم عبور 302 از این لینک آسیب ببیند.

در مورد متا رفرش چطور؟

Meta Refresh شکل دیگری از ریدایرکت است که اغلب با 301 و 302 مقایسه می شود.
ریدایرکت متا refresh یک ریدایرکت سمت مشتری است. برخلاف ریدایرکت های 301 و 302 که روی سرور وب اتفاق می افتد، به مرورگر وب اطلاع می دهد که پس از گذشت مدت زمان معینی به صفحه وب دیگری بروید.

یک شمارش معکوس پنج ثانیه ای با متن “اگر در پنج ثانیه هدایت نشدید اینجا را کلیک کنید” معمولاً با ریدایرکت متا رفرش مرتبط است.
در بسیاری از شرایط، استفاده از ریدایرکت به‌روزرسانی متا می‌تواند منجر به سردرگمی کاربران شما شود، آنها در برابر هرزنامه‌ها آسیب‌پذیرتر هستند و همچنین هیچ پیوندی را ارسال نمی‌کنند. این به دلایل زیادی بد است.

کد وضعیت HTTP 302 چیست؟

پیام 302 Found یک کد وضعیت پاسخ HTTP است که نشان می دهد منبع درخواستی به طور موقت به یک URL جدید منتقل شده است.
بر خلاف پاسخ‌های خطای مشتری که در کدهای 4xx یافت می‌شود، مانند خطای 404 Not Found، اغلب عامل وب سرور است. این می تواند ناشی از یک مشکل سمت سرویس گیرنده یا سمت سرور باشد و تجربه کاربر تحت تأثیر قرار نگیرد زیرا ریدایرکت به طور خودکار انجام می شود.

اگرچه یک مرورگر به این صفحه هدایت می‌شود، اما موتورهای جستجو لینک‌های خود را به منبع به‌روزرسانی نمی‌کنند (“link-juice” به URL جدید در “SEO-speak” منتقل نمی‌شود).
سرویس گیرنده ای که کد پاسخ 302 Found را دریافت می کند باید از URL اصلی برای جستارهای بعدی استفاده کند زیرا ممکن است دستورالعمل مکان یا ریدایرکت فعلی تغییر کند.

به عنوان مثال، اگر در حال بازدید از یک وب سایت لباس در ایالات متحده باشید، در حالی که در آلمان هستید، چه؟ ریدایرکت 302 شما را به نسخه آلمانی سایت می فرستد تا اطمینان حاصل شود که ارز و سایر محتویات مطابق با موقعیت مکانی شما نمایش داده می شوند.

وضعیت 302 استفاده کنید

پاسخ HTTP 302 بیشتر به جای خطا بودن، برای ریدایرکت در نظر گرفته شده است. برخی از معمول ترین دلایل استفاده از ریدایرکت 302 عبارتند از:

 • طراحی مجدد یک صفحه – در حالی که صفحه دیگر در حال ساخت است، می توانید کاربران را به یک مکان موقت هدایت کنید.
 • انجام تست A/B یا نگهداری سایت – آیا می خواهید صفحه جدیدی را آزمایش کنید و در مورد نحوه عملکرد آن بازخورد دریافت کنید؟ با استفاده از ریدایرکت 302 می توانید این کار را بدون آسیب رساندن به رتبه خود انجام دهید.
 • تبلیغ یک محصول – می‌توانید از ریدایرکت موقت برای صفحه‌ای که معمولاً حاوی اطلاعات دیگری است استفاده کنید تا کاربران را به یک پیشنهاد خاص سوق دهید.
 • یک محصول فروخته شده است – اگر یک محصول فروخته شده باشد یا به طور موقت در دسترس نباشد، مصرف کنندگان می توانند به یک صفحه قابل مقایسه هدایت شوند تا زمانی که مجدداً انبار شود.
 • اگر محتوا خراب است و می خواهید ترافیک به صفحه دیگری هدایت شود
 • زمانی که می خواهید مقداری داده جمع آوری کنید

نحوه استفاده از 302 در وب سایت وردپرسی

ابتدا وارد حساب هاست خود شوید و سی پنل را باز کنید . به دامنه ها بروید و redirect را انتخاب کنید.

در تنظیمات ریدایرکت، نوع ریدایرکت را با یک کادر بازشو انتخاب می کنید. در این صورت موقت است (302). دامنه مورد نظر را انتخاب کنید، آدرسی را که می خواهید به آن ریدایرکت کنید وارد کنید و سپس افزودن را انتخاب کنید.

با این کار ریدایرکت شما اضافه شد.
برای حذف این ریدایرکت به لینک ریدایرکت ها رفته بر روی delete کلیک کنید و سپس روی remove redirect کلیک کنید.

بردکرامب چیست؟ و روش‌های افزودن آن به سایت چگونه است؟
خواندن

شما همچنین می توانید در یک وب سایت ریدایرکت دهید. به عنوان مثال، می توانید افراد را از صفحه درباره ما به صفحه تماس با ما هدایت کنید.
مراحل با تغییراتی مشابه موارد فوق می باشد. پس از انتخاب دامنه در کادر درست زیر که قبلاً آن را خالی گذاشتید، نام صفحه درباره ما را به عنوان دایرکتوری خود وارد کنید. برای آدرس ریدایرکت، نام صفحه تماس با ما را انتخاب کنید. اضافه کنید، و سپس ریدایرکت شما اضافه شده است.

انجام ریدایرکت خودتان به شدت توصیه نمی شود مگر اینکه فردی بسیار فنی باشید. شما می توانید با ریدایرکتهای خود اشتباه کنید.
یکی از پیامدهای مهم این است که شما ترافیک سایت خود را از دست می دهید. هنگامی که اصلاحات انجام می شود، اگر خوش شانس باشید، ممکن است تا 90٪ از جایی که بودید به دست آورید، و حتی این کار کمی طول می کشد.

چرا خطای 302 رخ می دهد؟

کدهای 302 معمولاً پیام خطا نیستند و معمولاً نیازی به تعمیر ندارند. فقط اگر وب سایت شما با 302 کد پاسخ می دهد که نباید پاسخ می دهد و زمانی که با یک حلقه ریدایرکت مانند ERR TOO MANY ReDIRECTS پاسخ می دهد، خطا است.

اگرچه، اگر چیزی در وب سایت شما به درستی پیکربندی نشده باشد، ممکن است 302 کد به طور سهوی صادر شود. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است با مشکلاتی مانند زمانی که یک صفحه در وب سایت شما ناخواسته بازدیدکنندگان را به جای دیگری می فرستد، مواجه شوید.

از گوگل کروم، خطای ERR TOO MY REDIRECTS به این صورت ظاهر می شود:
این مشکل می تواند نتیجه یک خطای پیکربندی، تداخل افزونه، تنظیمات URL اشتباه یا پیکربندی نادرست باشد. فایل htaccess

چگونه خطای HTTP 302 را در وردپرس برطرف کنیم؟

اولین کاری که باید انجام دهید این است که یک نسخه پشتیبان کامل از وب سایت خود انجام دهید. به این ترتیب، اگر مشکلی پیش آمد، همیشه می توانید به نسخه قبلی برگردید.
یک افزونه پشتیبان وردپرس در اینجا مفید است. پشتیبان‌گیری BlogVault WordPress، UpdraftPlus ، نسخه‌های پشتیبان JetPack و کپسول WP Time تعدادی از بهترین مواردی هستند که می‌توانید استفاده کنید.

چگونه خطای HTTP 302 را در وردپرس برطرف کنیم؟

 

برای رفع خطای HTTP 302:

بررسی کنید که آیا ریدایرکتها معتبر هستند یا خیر

دوبار بررسی کنید تا ببینید کدام URL ها باعث خطای 302 شده اند و بررسی کنید که آیا ریدایرکت ضروری است یا خیر. برای انجام این کار، به صفحاتی در وب سایت خود بروید که فکر می کنید باعث خطای 302 می شوند و بررسی کنید که آیا مطابق انتظار عمل می کنند یا خیر.
اگر صفحه ای که به طور موقت در دسترس نیست به منبع صحیح هدایت شود، به درستی پیکربندی می شود.
از سوی دیگر، اگر وب سایتی شما را به منبع نادرستی ارسال کند یا مرورگر شما با نمایش صفحه خطای ERR TOO MANY REDIRECTS یک حلقه ریدایرکت را تشخیص دهد، نشانه آن است که یک (یا چند) از ریدایرکتهای شما به درستی پیکربندی نشده است. .

کوکی ها و کش مرورگر را پاک کنید

کوکی ها در مرورگر وب شما نیز یکی از دلایل رایج این مشکل هستند. با استفاده از یک مرورگر وب دیگر، مانند فایرفاکس، سافاری، اپرا، مایکروسافت اج یا موارد دیگر، سعی کنید وب سایت خود را مرور کنید.
اگر می توانید به طور معمول با استفاده از مرورگر دیگری از وب سایت خود بازدید کنید، باید کوکی ها و حافظه پنهان مرورگر معمولی خود را پاک کنید.
اگر با تغییر مرورگر مشکل حل نشد، به مرحله زیر بروید.

تمام افزونه های وردپرس را غیرفعال کنید

مشکل پلاگین شایع ترین علت حلقه های ریدایرکت وردپرس یا “ریدایرکتهای زیاد” است. این خطا به دلیل تلاش افزونه ای برای راه اندازی ریدایرکت به گونه ای است که با ریدایرکتهای اصلی وردپرس در تضاد است.
برای رفع این مشکل باید تمام افزونه های وردپرس را در وب سایت خود غیرفعال کنید. معمولاً، می‌توانید با رفتن به صفحه افزونه‌ها » همه افزونه‌ها در قسمت مدیریت وردپرس، افزونه‌ها را غیرفعال کنید .

با این حال، فرض کنید نمی‌توانید وارد بخش مدیریت وردپرس شوید .
برای غیرفعال کردن افزونه های وردپرس، باید از یک کلاینت FTP یا ابزار File Manager در کنترل پنل میزبانی وردپرس خود استفاده کنید.

به سادگی از یک سرویس گیرنده FTP برای اتصال به وب سایت خود استفاده کنید و به پوشه /wp-content/ بروید.

برای غیرفعال کردن افزونه‌های وردپرس باید نام آن را به “ plugins.deactivate ” تغییر دهید.

برای بارگذاری فایل های افزونه، وردپرس به دنبال پوشه ای به نام افزونه می گردد. هنگامی که نمی تواند پوشه را پیدا کند، افزونه های فعال پایگاه داده را به طور خودکار غیرفعال می کند.
اکنون می توانید به وب سایت وردپرس خود بروید و به اطراف نگاه کنید. اگر اکنون می توانید وارد بخش مدیریت وردپرس خود شوید ، احتمالاً یکی از افزونه ها منبع مشکل بوده است.
به برنامه سرویس گیرنده FTP یا File Manager برگردید و نام پلاگین های خود را تغییر دهید تا بفهمید علت کدام یک بوده است.

نام پوشه را به “plugins” تغییر دهید و آن را غیرفعال کنید.

پس از آن، به صفحه Plugins > All Plugins در قسمت مدیریت وردپرس وب سایت خود بروید. سپس می‌توانید پلاگین‌های خود را یکی یکی فعال کنید و از وب‌سایت خود دیدن کنید تا ببینید آیا خطا قابل تکرار است یا خیر.

پس از شناسایی افزونه‌ای که باعث این مشکل شده است، می‌توانید جایگزینی را پیدا کنید یا یک گزارش باگ ارسال کنید.

URL های وردپرس را رفع کنید

URL های موجود در فیلدهای آدرس وردپرس و آدرس سایت باید برای اکثر وب سایت ها یکسان باشد. با این حال، برخی از کاربران ممکن است از www در یک URL و غیر www در آدرس دیگر استفاده کنند.
این دو باید یکی باشند.
قسمت مدیریت وردپرس دسترسی نداشته باشید ، ممکن است لازم باشد از یک سرویس گیرنده FTP یا برنامه مدیریت فایل برای تصحیح آدرس وردپرس و آدرس سایت در فایل wp- config.php استفاده کنید .

وردپرس را ریست کنید؛ فایل htaccess.

فایل htaccess یک فایل منحصر به فرد است که سرورهای وب سایت از آن برای کنترل ریدایرکت و سایر تنظیمات سرور استفاده می کنند. این فایل همچنین توسط وردپرس برای ایجاد URL های سئو و سایر ریدایرکت ها استفاده می شود.

پیکربندی نادرست در تنظیمات URL وردپرس یکی دیگر از دلایل اصلی این مشکل است. به طور معمول، این گزینه ها را می توان در صفحه تنظیمات » عمومی یافت .
گاهی اوقات ممکن است افزونه های وردپرس تغییراتی در وب سایت شما ایجاد کنند. فایل htaccess ، منجر به این خطا می شود. همچنین ممکن است غیرفعال کردن یک افزونه چنین تغییراتی را در شما ایجاد کند. فایل htaccess

شما باید وردپرس خود را به صورت دستی بازنشانی کنید. فایل htaccess در آن نمونه. می توانید از سرویس گیرنده FTP یا نرم افزار File Manager در داشبورد هاست خود استفاده کنید.

با میزبان وب خود صحبت کنید

اگر پیشنهادات بالا مشکل را برطرف نکرد، باید با شرکت میزبان وردپرس خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید مشکل از سرور نیست.
اگر مشکلی در سرور وجود ندارد، شاید پشتیبانی فنی میزبان وب شما بتواند به شما کمک کند تا کمی بیشتر عیب یابی کنید.

کلام آخر

ریدایرکت 302 نیز یکی از تکنیک‌های مهم در سئو است که در بهینه‌سازی سایت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع ریدایرکت برای انتقال موقتی وبسایت از یک آدرس به آدرس دیگر استفاده می‌شود.

ریدایرکت 302 به موتورهای جستجو اعلام می‌کند که صفحه اصلی سایت در حالت موقتی به آدرس دیگری هدایت شده است. این نوع ریدایرکت بیشتر در مواقعی استفاده می‌شود که صفحه مورد نظر در آینده به آدرس اصلی بازگردد و تغییر دائمی انتظار نمی‌رود.

ریدایرکت 302 در برخی موارد خاص می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد، اما باید دقت شود که استفاده نادرست یا بی‌دلیل از آن می‌تواند تأثیرات منفی بر رتبه‌بندی و جستجوهای عمومی داشته باشد. بنابراین، قبل از استفاده از ریدایرکت 302، بهتر است اطمینان حاصل کنید که مورد استفاده متناسب و صحیح است و با توصیه‌های سئوی منطقی و سازگار است.

کد وضعیت 302 سایت شما را به طور موقت به آدرس دیگری هدایت می کند. همیشه پیام خطا نیست. اما به طور کلی استفاده از ریدایرکت 302 ایده خوبی نیست.
شرایط بسیار کمی که می خواهید از ریدایرکت 302 استفاده کنید ممکن است ارزش معایب را نداشته باشند. ممکن است بخواهید به جای آن ریدایرکت 301 را پیاده سازی کنید.

ممنونیم که تا اینجا با این مقاله از آکادمی امیرحسین صداقت همراه بودید! نظرات خود را با ما در بخش نظرات سایت در میان بگذارید.

 

مقاله پیشنهادی مرتبط انگلیسی 302 Redirect

همچنین از آموزش سئو رایگان نیز دیدن کنید.

چقدر از این صفحه راضی بودید؟

روی ستاره آخر کلیک کنید و بیشترین امتیاز رو بدید!

میانگین امتیازات / 5. ستاره ها:

اولین نفری باشید که به این مقاله ستاره میدید!

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود 🙁

کمک کنید این مقاله رو بهبود بدیم!

به ما بگین چگونه می توانیم این پست را بهبود دهیم؟

دیدگاه‌ها ۰