کانال تلگراممون راه‌اندازی شد 😍 میبینمت ...
سبد خرید

الگوریتم گوگل چیست؟ معرفی الگوریتم های گوگل + تاریخچه و اپدیت ها تا 2023

الگوریتم گوگل چیست؟ معرفی الگوریتم های گوگل + تاریخچه و اپدیت ها تا 2023

معادلات در سئوی سایت به صورت مرتب در حال آپدیت شدن هستند؛ در مقاله سئو خارجی و آموزش رپورتاژ آگهی تا حدودی با برخی مسائل سئو همانند لینک سازی خارجی آشنا شدید و در این مقاله از آموزش سئو به شما خواهیم گفت که سئو سایت در سال 2023 با 2010 خیلی تفاوت دارد و همه این‌ها به خاطر آپدیت مداوم الگوریتم های گوگل و همه موتورهای جستجو می باشد تا بتوانند بهترین نتیجه را مطابق خواست و نیاز کاربران ارائه دهند. در همین زمان گوگل علاوه بر آپدیت الگوریتم‌های قدیمی، ‌الگوریتم‌های جدیدی را معرفی کرده که هر کدام وظایف مشخصی بر عهده دارند. در ادامه به معرفی مهمترین الگوریتم های گوگل خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

لیست عناوین مقاله

الگوریتم چیست؟

الگوریتم به معنای یک فرایند مشخص و دقیق برای حل یک مسئله است. این فرایند شامل مراحل مشخصی است که باید به ترتیب اجرا شوند تا به راه حل مسئله برسیم. الگوریتم‌ها به برنامه‌نویسان کمک می‌کنند تا برای حل مسائل، ابتدا روش و فرایند صحیح و دقیقی را تعیین کنند و سپس آن را به زبان برنامه‌نویسی مورد استفاده خود تبدیل کنند. الگوریتم‌ها در طراحی سیستم‌های رایانه‌ای، بازی‌های رایانه‌ای، فناوری اطلاعات و ارتباطات، رمزنگاری اطلاعات، شبکه‌های اجتماعی و بسیاری دیگر از کاربردهای فراوانی برخوردارند.

به عنوان مثال، الگوریتم‌ها در پردازش تصویر، تشخیص چهره، ترجمه یا تولید خودکار خلاصه خبرها استفاده می‌شوند. در نتیجه، می‌توان گفت که الگوریتم‌ها به گونه‌ای برای حل مسائل مهم و مختلف در زندگی ما کمک می‌کنند.

در واقع الگوریتم فهرستی از دستورات و قوانین می باشد که یک کامپیوتر به منظور اجرا و تکمیل یک وظیفه باید انجام دهد.

 

الگوریتم گوگل چیست؟

الگوریتم های گوگل سیستم‌های پیچیده‌ای هستند که به منظور پیدا کردن و رتبه‌بندی مرتبط‌ترین صفحات به منظور عبارت جستجوشده کمک می‌کنند. در واقع کل سیستم رتبه‌بندی گوگل از چند الگوریتم ساخته‌شده که هرکدام چند فاکتور مختلف درون یا برون صفحه را در نظر می‌گیرند.

مهم‌ترین الگوریتم های گوگل که باید درموردشان بدانید (باغ وحش مجازی گوگل!)

به طور کلی آپدیت های الگوریتمی گوگل به دو دسته آپدیت های بزرگ و آپدیت های کوچک تقسیم می‌شوند.

 1. این آپدیت های کوچک گاهاٌ چند بار در روز هم رخ می‌دهند اما اثر آن‌ها به اندازه‌ای نیست که ما متوجه تغییر خاصی شویم.
 2. از طرف دیگر الگوریتم‌های بزرگ موتور جستجوی گوگل به صورت آپدیت های بزرگ سالانه رخ می‌دهد و به قدری سر و صدا می‌کند که حتی گوگل هم آپدیت جدید را تأیید و نامی ‌را به منظور آن انتخاب می‌کند.

از آنجا که اکثر اسامی‌الگوریتم‌های ابتدایی گوگل از روی حیوانات گرفته شده بودند بسیاری آن را باغ وحش مجازی گوگل نامیدند.

الگوریتم گوگل چیست؟

الگوریتم های گوگل و جریمه‌های آن

الگوریتم های معرفی شده توسط گوگل به صورت معمول اثر مستقیم بروی ورودی و ترافیک سایت ها دارد. البته نمی‌توان به قطعیت گفت که تمام این الگوریتم‌ها به طور مستقیم با سئوی سایت شما در ارتباط هستند؛ اما بهتر می باشد به عنوان یک متخصص سئو همواره از آپدیت‌های جدید الگوریتم های گوگل باخبر باشید. در ادامه فهرست الگوریتم های گوگل را با هم می‌بینیم و درباره بعضی از آنها توضیحاتی را خواهیم خواند.

 • الگوریتم پیج رنک
 • الگوریتم رقص گوگل
 • سندباکس گوگل
 • الگوریتم هیلتاپ
 • الگوریتم کافئین
 • الگوریتم پاندا
 • الگوریتم تازگی محتوا
 • الگوریتم ونیز
 • الگوریتم پنگوئن
 • الگوریتم دزد دریایی
 • الگوریتم EMD
 • الگوریتم Page Layout
 • الگوریتم گورخر
 • الگوریتم مرغ مگس خوار
 • الگوریتم Payday Loan
 • الگوریتم کبوتر
 • الگوریتم موبایل گدون
 • الگوریتم رنک برین
 • الگوریتم موش کور
 • الگوریتم فِرد
 • الگوریتم مدیک یا طبی
 • الگوریتم برت
 • الگوریتم موبایل فرست ایندکس
 • الگوریتم E-A-T
 • الگوریتم MUM

قبل از اینکه به سراغ بررسی الگوریتم های گوگل برویم بد نیست نکته‌ای را بدانید. بسیاری از متخصصان سئو زمانی که می‌بینند ترافیک وب سایت به طرز غیرقابل پیش بینی کننده‌ای کم شده است، اول از همه به سراغ مسائلی چون اسپم بودن، بررسی بک لینک‌ها یا سئوی داخلی سایت می‌روند. در حالی که یکی از مواردی که ممکن می باشد در نظر نگیرند آپدیت‌هایی می باشد که گوگل به منظور الگوریتم‌های سئوی خود می‌دهد. بعد از خواندن این مقاله به اهمیت این مسئله پی می‌برید و متوجه می‌شوید که الگوریتم های گوگل یکی از مواردی می باشد که باید به طور مداوم بررسی شود.

لیست الگوریتم های گوگل

لیست الگوریتم های گوگل

لیست الگوریتم های گوگل یک فهرست از الگوریتم هایی است که گوگل برای تحلیل صفحات وب و تعیین جایگاه صفحات در نتایج جستجو استفاده می کند. این الگوریتم ها به گونه ای طراحی شده اند که بهترین صفحات را برای کاربران گوگل نمایش دهند و به همین دلیل برای صاحبان سایت ها بسیار حائز اهمیت هستند.

لیست الگوریتم های گوگل شامل بسیاری از الگوریتم های مختلف است، از جمله الگوریتم هایی که بهبود سرعت بارگیری صفحات وب، بهبود کیفیت محتوا، نحوه استفاده از کلمات کلیدی و روش های تعامل با صفحات وب را در نظر می گیرند. به عنوان مثال، الگوریتم هایی مانند Panda، Penguin و Hummingbird بهبود کیفیت محتوا و کلمات کلیدی را در نظر می گیرند، در حالی که الگوریتم هایی مانند PageSpeed ​​Insights که بهبود سرعت بارگیری صفحات وب را در نظر می گیرند.

هر یک از الگوریتم های لیست گوگل به صورت جداگانه کار می کنند و در نهایت نتایج جستجو را تحلیل می کنند. با توجه به اهمیت الگوریتم های گوگل و تاثیر آن ها بر جایگاه صفحات وب در نتایج جستجو، بسیاری از صاحبان سایت ها می کوشند بهینه سازی محتوای خود را برای بهبود جایگاه صفحات خود در نتایج جستجو انجام دهند. به همین دلیل، آشنایی با الگوریتم های گوگل برای تمامی کسانی که قصد دارند سایت های موفقی را راه اندازی کنند، بسیار حائز اهمیت است، در ادامه با الگوریتم های گوگل آشنا می شویم.

 

الگوریتم پیج رنک گوگل (Google PageRank Algorithm) – سال ۱۹۹۸

در اواخر قرن بیستم، گوگل تصمیم گرفت الگوریتم جدیدی را معرفی کند که توسط آن امکان رتبه‌بندی سایت‌ها وجود داشته باشد. پیج رنک جزو اولین الگوریتم های گوگل است.
در ابتدا این الگوریتم لینک‌هایی که به هر دامنه یا صفحه داده می‌شد را بررسی می‌کرد و بر همین اساس هر سایتی که لینک‌های بیشتر و معتبرتری داشت، در رتبه‌های برتر قرار می‌گرفت. رفته‌رفته گوگل الگوریتم پیج رنک را با هدف جلوگیری از ساخت بک لینک‌های انبوه و پولی توسعه داد.

 

الگوریتم رقص گوگل (Google Dance) – سال ۲۰۰۴

گوگل وب سایت‌ها و صفحات جدید را چند بار در صفحه نتایج جا به جا می‌کند تا رفتار کاربران را نسبت به آن بسنجد و بتواند نسبت به تعداد کلیک‌ها، مدت زمانی که کاربران در صفحه می‌مانند و به طور کلی رفتار کاربران، رتبه مناسبی به منظور صفحه جدید در نظر بگیرد.

گاهی هم ممکن می باشد رقص گوگل به منظور صفحه‌ای که تازه ایجاد نشده اتفاق بیفتد. علت آن می‌تواند این باشد که گوگل به تازگی متوجه این صفحه شده و قصد دارد یک شانس به منظور گرفتن رتبه بهتر به این صفحه بدهد. اگر زمانی که این صفحه در رقص گوگل در رتبه‌های اول و دوم قرار گرفت توانست کاربران را به خود جذب کند قطعاً تأثیر خوبی در رتبه‌اش خواهد دید.

 

سندباکس گوگل (Google Sandbox) – سال ۲۰۰۴

اگر سایت شما تازه تاسیس باشد ممکن می باشد در سندباکس گوگل قرار بگیرید. هدف اصلی گوگل سندباکس این می باشد که جلوی گرفتن رتبه مناسب صفحات شما را در همان ابتدای کار که صفحات ایندکس میشوند بگیرد. این اتفاق به این دلیل می‌افتد که ممکن می باشد محتوای صفحات شما به اندازه دیگر صفحات موجود در SERP مناسب و مرتبط نباشد و این که ممکن می باشد اسپم باشد. در نتیجه مدتی آن را در سندباکس قرار میدهد تا از صحت آن اطمینان حاصل کند. (این ویژگی گوگل هیچ‌گاه به صورت رسمی‌تایید نشده می باشد اما بسیاری از متخصصان سئو بر این باورند که این الگوریتم وجود دارد و بر روی نتایج رتبه‌بندی تاثیرش را می‌گذارد.)

 

الگوریتم تپه گوگل (Hilltop Algorithm) – سال ۲۰۰۴

یکی از قدیمی‌ترین الگوریتم‌هایی که توسط گوگل ارائه شده، الگوریتم هیلتاپ یا تپه است. سال 2003 ایده هیلتاپ مطرح شد و در سال 2004 به صورت رسمی‌از انتشار آن خبر دادند. هدف این الگوریتم شناختن صفحات معتبر در موتورهای جستجو بود. در آن زمان وقتی کاربر کلمه‌ای را سرچ می‌کرد، ممکن بود آن کلمه نقطه اشتراک زیادی با موضوعات مختلف داشته باشد و گوگل نمی‌توانست صفحه معتبر و درستی را در اختیار کاربر قرار دهد.

این الگوریتم به وجود آمد تا صفحات تخصصی و دارای اعتبار را شناسایی کند و هنوز هم در کنار الگوریتم Page Rank، نقش مهمی ‌را در رتبه‌بندی سایت‌ها ایفا می‌کنند.

 

الگوریتم کافئین گوگل (Caffeine Algorithm) – سال ۲۰۱۰

در سال 2009، گوگل اعلام کرد که الگوریتم کافئین یکی از مهم‌ترین الگوریتم‌های تاریخ موتورهای جستجو خواهد شد. چندین ماه طول کشید تا گوگل آن را به صورت کامل آماده کند و در نهایت سال 2010 به شکل رسمی‌روانه بازار شد.
کار الگوریتم کافئین در واقع سیستم نوین ایندکس کردن سایت‌ها بود. قبل از آن ربات‌های گوگل تنها به محتواهای تازه و جدید اهمیت می‌دادند و به منظور ایندکس دوباره مطالب گذشته، سایت‌ها مشکل داشتند.

الگوریتم کافئین به صورت مستقیم روی رتبه سایت‌ها تاثیری نگذاشت؛ اما با تغییری که ایجاد کرد موجب شد سایت‌هایی که محتواهای قدیمی‌خود را بیشتر آپدیت می‌کنند، در رتبه‌های بهتری قرار بگیرند.

 

الگوریتم پاندا گوگل (Panda Algorithm) – سال ۲۰۱۱

الگوریتم پاندا در سال 2011 راه‌اندازی شد. هر چند گوگل سال‌ها قبل از آن نیز به ارائه خدمات مشغول بود، اما پاندا اولین الگوریتمی ‌بود که در دنیای مدرن سئو به صورت رسمی ‌معرفی شد. این الگوریتم در سال 2016 به الگوریتم هسته پیوست و در نتیجه دائماً در حال فعالیت و بررسی سایت‌هاست. هدف از این الگوریتم پایین آوردن رتبه سایت‌هایی می باشد که محتوای بی‌کیفیت دارند. به طور کلی تمام الگوریتم های گوگل در تلاش هستند که سایت‌های اسپم را شناسایی و حذف کنند تا نتایج جستجوی گوگل هرچه بیشتر کارآمد شود.

بیشترین مواردی که می‌تواند به عنوان پنالتی از طریق این الگوریتم اعلام شود، محتوای تکراری یا سرقت ادبی است؛ سعی کنید محتواهای منحصربه‌فرد و اورجینال بنویسید. تمرکز الگوریتم پاندا بیشتر بر فاکتورهای درون صفحه (on-page) می باشد و تطابق عبارت سرچ شده توسط کاربران را با موضوع کلی صفحه می‌سنجد. این الگوریتم های گوگل به دو مسئله بسیار حساس می باشد و با آن‌ها برخورد می‌کند:

 1. سایت‌هایی که تنها با هدف لینک‌دهی به سایت‌های دیگر به وجود آمده‌اند. (Affiliate sites)
 2. سایت‌هایی که محتوای بسیار کوتاهی دارند.

الگوریتم پاندا همچنین محتواهای کم حجم را شناسایی می‌کند. بهتر می باشد اگر صفحه‌ای محتوای کم حجمی‌ دارد چه از لحاظ تعداد کلمات و چه از لحاظ لینک‌هایی که از آن به خارج داده شده است، آن را اصلاح یا حذف کنید. یکی دیگر از مشکلاتی که می‌تواند در محتواهای شما موجب شود که توسط گوگل پنالتی شوید بحث تکرار بیش از اندازه کلمه کلیدی است. این مورد به تنهایی می‌تواند سایت شما را اسپم کند و رتبه شما را در نتایج گوگل کاهش دهد.

 

الگوریتم تازگی محتوا گوگل (Freshness Algorithm) – سال ۲۰۱۱

در سال 2011 گوگل الگوریتم رتبه‌بندی را طوری تغییر داد تا محتوای تازه‌تر در بالای نتایج قرار بگیرد. به این ترتیب اگر موضوعی در یک دوره داغ می‌شد یا یک رویدادی در حال اجرا بود کاربران راحت‌تر می‌توانستند به مطالب مربوطه دست پیدا کنند. الگوریتم تازگی محتوا بر 35 درصد از جستجوها اثر گذاشت.

 

الگوریتم ونیز گوگل (Venice Algorithm) – سال 2012

از میان الگوریتم های گوگل، الگوریتم ونیز از آن جهت که مربوط به جستجوهای محلی می‌شود، آپدیت قابل توجهی محسوب می‌شود. در این الگوریتم که در سال 2012 به راه افتاد، IP یا موقعیت جغرافیایی که به منظور سایت تعریف شده باشد نیز در نتایج جستجوی گوگل دخیل شدند.

 

الگوریتم دزد دریایی گوگل (Pirate Algorithm) – سال ۲۰۱۲

این یکی از آن الگوریتم های گوگل می باشد که کاملاً با اسمش هم‌خوانی دارد. گوگل با ایجاد این آپدیت در سال 2012 سعی داشت تا با کپی‌برداری از مطالب سایت‌های دیگر و به نوعی دزدی ادبی مقابله کند. به این ترتیب به منظور سایت‌هایی که محتوای تکراری منتشر می‌کردند رتبه منفی در نظر گرفت.

خصوصاً سایت‌هایی که در زمینه دانلود کتاب، فیلم یا موزیک بدون کپی رایت فعالیت می‌کنند، تحت تاثیر الگوریتم دزد دریایی خواهند بود. البته هنوز میزان دقت و قدرت این الگوریتم در حدی نیست که به دنبال تک تک وب سایت‌های جدید که محتوای دزدی دارند بیفتد. با توجه به این که تعداد این سایت‌ها هم هر روز بیشتر می‌شود. اما به منظور کسانی که می‌خواهند روی سایت خود سرمایه‌گذاری کنند توجه به این نکته اهمیت زیادی دارد تا مطمئن شوید دچار پنالتی گوگل نخواهید شد.

 

الگوریتم EMD (Exact Match Domain) گوگل – سال ۲۰۱۲

در سال 2012، به منظور اولین بار سخن از الگوریتمی‌به نام Exact Match Domain به میان آمد. این الگوریتم در طی این 10 سال بارها و بارها آپدیت شده و هدف اصلی آن از بین بردن سایت‌هایی می باشد که به‌صورت اسپمی‌فعالیت می‌کنند و محتوای ضعیفی ارائه می‌دهند.
سایت‌هایی که محتوای بی‌کیفیت تولید می‌کنند و قادر نیستند که نیاز مخاطبان خود را برطرف کنند و ارزشی به منظور آن‌ها خلق نمی‌کنند، بیشتر از سایر سایت‌ها در معرض درگیری با این الگوریتم هستند.

 

الگوریتم پنگوئن گوگل (Penguin Algorithm) – ۲۰۱۲

الگوریتم پنگوئن توسط گوگل معرفی شده تا کیفیت لینک‌های داده‌شده به یک صفحه را مشخص کند. این الگوریتم که تاکنون چندین بار آپدیت شده، می‌تواند به بهبود رتبه‌بندی یک سایت کمک کند یا سایت‌های لینک‌های مخرب و پولی گرفته باشند، را با جریمه مواجه کند.

وقتی گوگل اعلام کرد که بک لینک‌ها می‌توانند در گرفتن رتبه اثر مثبتی داشته باشند، برخی سایت‌ها شروع به ساخت یا خرید بک لینک‌ مصنوعی کردند. گوگل به منظور مقابله با این اقدام الگوریتم پنگوئن را راه اندازی کرد. با این آپدیت موتور جستجوی گوگل، صفحاتی که در این زمینه متخلف شناخته شوند از صفحه نتایج جستجو حذف خواهند شد. در بهترین حالت نیز ممکن می باشد دچار افت رتبه شوند.

آخرین آپدیت الگوریتم پنگوئن در سال 2016 رخ داد و طی آن قرار شد که بک لینک‌های هر صفحه را مورد بررسی قرار دهد و اگر تخلفی رخ داد، همان لندینگ را جریمه کند؛ اما از آن‌جایی که عملکرد تک تک صفحات روی رتبه سایت موثر است، افت رتبه یا جریمه یک یا چند صفحه می‌تواند تاثیرات منفی خود را روی کل سایت بگذارد.

 

الگوریتم پیج لی‌اوت گوگل (Page Layout Algorithm) – سال ۲۰۱۲

این الگوریتم در اوایل سال 2012 به منظور اولین بار ارائه شد. در نسخه اولیه‌ الگوریتم Page Layout که با نام «Top Heavy» هم شناخته می‌شد، گوگل قصد داشت جلوی سایت‌هایی که تعداد زیادی تبلیغ را در بالای صفحات سایت خود قرار می‌دهند را بگیرد. چند ماه بعد مدیر تیم وب اسپم گوگل خبر آپدیت جدید این الگوریتم را در توئیتر منتشر کرد و همچنین اعلام کرد که Page Layout توانسته روی 0.7 درصد از کوئری‌های انگلیسی تاثیر بگذارد.

در سال 2014 بار دیگر آپدیت به منظور آن درنظر گرفته شد تا عمکلرد بهتری را ارائه کند. در سال 2016 هم جان مولر در مصاحبه‌ای بیان کرد که این الگوریتم به صورت کامل اتوماتیک شده و از این به بعد بدون دخالت دست می‌تواند اثرگذار باشد.

بعد از آپدیت آخر، گوگل با تبلیغات در بالای صفحه تا زمانی که به تجربه کاربر آسیبی وارد نکند و بیش از حد نباشد، مشکلی نداشت. بنابه منظورن سایت‌ها می‌توانستند در ابتدای صفحه خود تبلیغ قرار دهند. به منظور بهتر مشخص شدن چگونگی قرارگیری آن هم چندین تصویر را منتشر کرد.

همچنین کرالرهای گوگل به‌خوبی می‌توانند سایت‌هایی که تبلیغات آزاردهنده‌ای در ابتدای صفحه خود قرار داده‌اند را شناسایی کنند و به‌عنوان یک فاکتور منفی در رتبه‌بندی درنظر بگیرند. این الگوریتم کمک می‌کند تا کاربری که به‌عنوان مثال با موبایل وارد چنین سایت‌هایی می‌شود، 4 الی 5 بار به منظور رسیدن به محتوای موردنیاز خود اسکرول نکند و تجربه کاربری بهتری داشته باشد.

 

الگوریتم گورخر گوگل (Zebra Algorithm) – سال ۲۰۱۳

این الگوریتم در واقع آپدیتی به منظور الگوریتم هسته مرکزی می باشد که در سال 2013 ایده ایجاد آن کلید خورد. یکی از نمایندگان گوگل با پدیده عجیبی مواجه شد؛ او در حالی که از نتایج جستجو بازدید می‌کرد، یک عینک‌‌فروشی را در رتبه اول گوگل دید که هیچ شباهتی به یک فروشگاه نداشت.

در ادامه آپدیت گورخر که بعدها با نام الگوریتم هم از آن یاد کردند، سایت‌های فروشگاهی که خدمات بی‌کیفیتی ارائه می‌کردند را مورد هدف قرار داد و اگر فروشگاه فاکتورهای لازم را نداشت، آن را از نتایج جستجو حذف می‌کرد یا به رتبه‌های پایین‌تر می‌فرستاد.

الگوریتم گورخر، هشدار بسیار مناسبی به منظور سایت‌های فروشگاهی بود که بدون توجه به کاربر و نیاز آن فعالیت می‌کردند و خدمات بی‌کیفیتی را ارائه می‌دادند.

 

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل (Hummingbird Algorithm) – سال ۲۰۱۳

یکی از بخش‌هایی که در الگوریتم های گوگل بهبود یافته است، درک عمیق تر از مفهوم کوئری‌هاست. در گذشته زمانی که یک کاربر عبارتی را در گوگل جستجو می‌کرد در نتایج گوگل ابتدا لینک‌هایی را نشان می‌داد که این عبارت کلیدی در آن وجود داشت. در حالی که توسط الگوریتم مرغ مگس خوار این فرایند تغییر کرده می باشد و حالا بیشتر اهمیت دارد که نتیجه جستجو به موضوع و زمینه اصلی کوئری مرتبط باشد و الزاماً نیازی نیست که این کلمه کلیدی در داخل مقاله یا محتوای یک صفحه استفاده شده باشد به همین خاطر استفاده از مترادف‌ها بهینه تر شده و اهمیت بیشتری یافته است.

گوگل الگوریتم مرغ مگس خوار را به منظور سرچ صوتی (voice-search) پایه‌گذاری کرد و حالا هرچه زمان می‌گذرد و دستگاه‌ها بیشتر به تایپ صوتی مجهز می‌شوند اهمیت بیشتری می‌یابد. بر همین اساس، مرغ مگس خوار به کل عبارت سرچ شده توجه می‌کند نه تک‌تک کلمات. چراکه ممکن می باشد به دلایلی چون اشتباهات تایپی و… عبارتی سرچ شود که در واقع منظور کاربر نباشد. اما گوگل به کمک این الگوریتم می‌تواند نتایجی را ارائه دهد که با وجود اشتباه تایپی با آنچه در ذهن کاربر بوده تطابق داشته باشد.

اگر قصد دارید نوشته‌هایتان را به منظور این الگوریتم های گوگل سئو کنید باید علاوه بر کلیدواژه از مترادف‌های آن نیز استفاده کنید. متن باید به اندازه کافی روان نوشته شده باشد و خوانایی خوبی داشته باشد. اما نگران نباشید؛ چراکه مرغ مگس خوار کسی را به خاطر عدم رعایت این نکات جریمه نخواهد کرد. تنها با رعایت آن‌ها می‌توانید بهتر در نتایج جستجوی مرتبط با نوشته‌هایتان ظاهر شوید.

از آنجایی که به منظور گوگل محتواهای ارزشمند و اورجینال اهمیت دارد، بهتر می باشد از این به بعد روی تحقیقات کلمه کلیدی خود بیشتر کار کنید. به این معنا که بهتر می باشد به جای تکیه کردن روی عبارات کوتاه و کلمات کلیدی، بر روی تولید محتوای با ارزش که تمرکز کنید. هنوز هم در میان سایت‌ها نوشتن کلمات غیر طبیعی و نه چندان مفهوم در عنوان‌ها رایج است. اما به مرور زمان با هوشمندتر شدن موتورهای جستجو تمام این سایت‌ها به مشکل خواهد خورد چرا که مفهوم و کانسپت هم در نوشته‌ها اهمیت پیدا می‌کند.

 

الگوریتم Payday Loan گوگل – سال ۲۰۱۳

این الگوریتم به منظور مقابله با سایت‌های مستهجن و قمار ایجاد شد که به نوعی سایت‌های اسپم محسوب می‌شوند.

 

الگوریتم کبوتر گوگل (Pigeon Algorithm) – سال ۲۰۱۴

در این باغ وحش مجازی گوگل پرنده‌های دیگری هم حضور دارند و یکی از آن‌ها الگوریتم کبوتر می باشد که یک سال بعد از مرغ مگس خوار و در 2014 متولد شد. این الگوریتم هم مثل الگوریتم ونیز بر سئوی محلی تمرکز دارد با این تفاوت که علاوه بر این که بر صفحات نتایج اثرگذار می باشد بر نقشه گوگل نیز توجه ویژه‌ای داشته می باشد و منجر به توانایی گوگل در ارائه نتایج نزدیک به کاربران شده است.

 

الگوریتم موبایل گدون گوگل (Mobilegeddon Algorithm) – سال ۲۰۱۵

صنعت سئو آپدیت موبایل گوگل را به موبایل گدون تفسیر کرد. تصور سئوکاران بر این بود که این آپدیت کل نتایج جستجو را دگرگون خواهد کرد. در سال 2015 که الگوریتم موبایل گدون معرفی شد 50 درصد از سرچ‌های گوگل از دستگاه‌های تلفن همراه انجام می‌شدند و این مسئله موجب شد تا گوگل به منظور سایت‌هایی که به منظور صفحه‌هایی به اندازه موبایل هم مناسب ساخته شده بودند، امتیاز خاصی در نظر بگیرد. این سایت‌ها را اصطلاحاً mobile friendly می‌نامیم. هدف این الگوریتم ارتباط راحت و دسترسی سریع کاربران با وب سایت شما از طریق پلتفرم موبایل است. موبایل فرندلی بودن فاکتوری می باشد که در حال حاضر اهمیت بالاتری به منظور گوگل نسبت به نسخه دسکتاپ دارد.

گوگل به منظور تکمیل رضایت کاربران در این بخش به سرعت لود صفحه نیز پرداخت و در سال 2018 طی یک آپدیت دیگر سرعت لود صفحه را نیز جزء فاکتورهای رتبه‌بندی قرار داد. البته سرعت هم در سرچ موبایلی و هم در دسکتاپ اهمیت دارد.

پیشنهاد گوگل به منظور وب سایت‌ها استفاده از قالب‌های ریسپانسیو یا تکنولوژی صفحات موبایلی پرشتاب است. این تکنولوژی که با نام مخففAMP شناخته می‌شود، موجب می‌شود صفحات یک سایت در حالت موبایل با سرعت بسیار بالاتری نمایش داده شود. به منظور اینکه مطمئن شوید صفحات وب سایت شما موبایل فرندلی است، می‌توانید از ابزار گوگل موبایل فرندلی تست (Google Mobile friendly test) که به صورت کاملاً رایگان در اختیار افراد قرار می‌گیرد، به منظور بررسی وب سایت خود استفاده کنید.

 

الگوریتم رنک برین گوگل (Rank Brain Algorithm) – سال ۲۰۱۵

رنک برین در میان الگوریتم‌های جستجو اوج هنرنمایی گوگل است؛ چراکه گوگل در این آپدیت به منظور مدیریت عبارت‌های سرچ شده از ماشین لرنینگ استفاده کرده است. به این ترتیب می‌تواند معنی کلماتی که نمی‌شناسد را حدس بزند، کلمات با معنای مشابه را پیدا کند و بر اساس آن نتایج مرتبط را ارائه دهد.این آپدیت در سال 2015 معرفی شد و به واسطه آن گوگل توانست نتایجی به مراتب مرتبط‌تر از قبل به کاربران ارائه دهد. یک سال بعد یعنی در مارس 2016 گوگل اعلام کرد که الگوریتم رنک برین یکی از سه الگوریتم مهم به منظور رتبه‌بندی سایت‌ها است.

مشکل اینجاست که شما نمی‌توانید به روش‌های سنتی همان طور که به منظور الگوریتم‌های دیگر سایتتان را سئو می‌کردید، به منظور الگوریتم رنک برین هم صفحات سایتتان را سئو کنید مگر اینکه محتوای باکیفیتی بنویسید.

 

الگوریتم موش کور گوگل (Possum Algorithm) – سال ۲۰۱۶

در سال 2016 گوگل بعد از الگوریتم‌های ونیز و کبوتر، از الگوریتم صاریغ به منظور سرچ محلی پرده‌برداری کرد تا یک پرده دیگر نیز در باغ وحش مجازی خود داشته باشد. بعد از این آپدیت دیده شدن در سرچ محلی به منظور برخی کسب و کارهایی که در رتبه‌بندی کلی گوگل نمی‌توانستند رتبه خوبی به دست بیاورند ساده‌تر شد تا کاربران هم راحت‌تر بتوانند به کسب و کارهای نزدیک خود دست پیدا کنند. بنابه منظورن با این آپدیت رتبه‌بندی سرچ محلی کاملاً از رتبه‌بندی سرچ‌ها جدا شد و تغییرات زیادی در نتایج سرچ محلی به وجود آمد.

 

الگوریتم فرد گوگل (Fred Algorithm) – سال ۲۰۱۷

این الگوریتم در ابتدای کار خود نامی‌نداشت و عنوانی به منظور آن انتخاب نشده بود تا اینکه در توئیتر، گری (Gary IIIyes) این ابهام را برطرف کرد و در پاسخ به یکی از کاربران گفت تمامی‌آپدیت‌هایی که از این به بعد منتشر می‌شود و نامی ‌ندارد، فِرد نامیده می‌شود. البته منظور ما از این الگوریتم، آپدیت که در تاریخ هفتم مارس 2017 منتشر شده است.

این الگوریتم کابوسی به منظور سایت‌های بی‌کیفیت (خصوصا سایت‌هایی که از افیلیت مارکتینگ استفاده می‌کنند) می باشد و در کنار الگوریتم E-A-T قصد دارد نتایج باکیفیت‌تری را در اختیار کاربران قرار دهد. در اصل الگوریتم فرد سایت‌هایی که شرایط زیر را دارند، پیدا می‌کند و به رتبه‌های پایین‌تر می‌فرستد تا فضا به منظور سایر سایت‌ها آماده شود:

 1. تبلیغات بیش‌ازحد دارند.
 2. محتواهای کوتاه تولید می‌کنند.
 3. کیفیت لینک کمی‌دارند.
 4. محتواها کیفیت مطلوبی ندارند.
 5. تعداد زیادی لینک افیلیت دارند.
 6. تبلیغات بیش از حد در محتواها به نمایش درمی‌آورند.
 7. مخاطبان تعاملی با محتواها برقرار نمی‌کنند.
 8. تمامی‌این فاکتورها یا گاهی برخی از آن‌ها کافی‌ست که این الگوریتم سراغ سایت شما بیاید.

 

الگوریتم مدیک یا طبی گوگل (Medic Algorithm) – سال ۲۰۱۸

الگوریتم مدیک یک الگوریتم وسیع و هسته‌ای می باشد که سایت‌های زیادی را تحت تأثیر قرار داد و منجر به تغییرات زیادی در رتبه‌بندی شد. جالب می باشد که این تنها الگوریتمی‌است که تنها یک حوزه و موضوع مشخص را هدف گرفته؛ حوزه پزشکی و احتمالاً دلیل آن حفظ کاربران از اطلاعات پزشکی غلط و اشتباه است. این آپدیت در سال 2018 در همه کشورها و همه زبان‌ها اعمال شد و همه وبلاگ‌ها، سایت‌های پزشکی، سبک زندگی و مشاورین سلامت را شامل شد. هرچند نیمی‌از سایت‌هایی که تحت تأثیر قرار گرفتند هم موضوعاتی غیرپزشکی و سلامتی داشتند.

 

الگوریتم برت گوگل (BERT Algorithm) – سال ۲۰۱۸

الگوریتم برت به عنوان بزرگ‌ترین تغییر طی 5 سال گذشته معرفی شده که از هر 10 سایت بر روی یکی اثر گذاشته است. این الگوریتم هم مثل الگوریتم رنک برین یک ماشین یادگیری است؛ یک تکنیک وابسته به شبکه عصبی که به منظور پردازش زبان طبیعی به وجود آمده است. کلمه BERT هم از حروف ابتدایی کلمات Bidirectional Encoder Representations from Transformers به معنی «رمزگذار دوطرفه نمایش داده شده از مبدل‌ها» گرفته شده.

برت می‌تواند با توجه به کلمات قبلی و بعدی به معنای کلمه پی ببرد. به عبارت دیگر به منظور تشخیص معنی کلمه از متن و روابط کلمات در جمله استفاده می‌کند.

 

الگوریتم موبایل فرست ایندکس گوگل (Mobile First Index Algorithm) – سال ۲۰۱۹

در گذشته تعداد بسیار زیادی از کاربران گوگل تنها از نسخه دسکتاپ استفاده می‌کردند، با گذشت زمان هرچقدر که جلوتر رفتیم درصد بیشتری از کاربران به استفاده از نسخه موبایل سایت‌ها روی آوردند. به همین دلیل گوگل هم تمرکزش را بر روی نسخه موبایل سایت‌ها گذاشت و این موضوع تا حدی جدی شد که گوگل رسما اعلام کرد که نسخه موبایل سایتها در اولویت قرار دارد و از طریق نسخه موبایل صفحات را ایندکس می‌کند.

 

الگوریتم E-A-T گوگل – سال ۲۰۱۹

گوگل با این رویکرد که سایت‌های حوزه سلامت، مالی و حقوقی حساسیت بالایی دارند و مستقیما با جان و مال افراد در ارتباط هستند، الگوریتمی‌را تحت عنوان E-A-T منتشر کرد. E-A-T در واقع مخفف سه کلمه Expertise، Authoritativeness و Trustworthiness می باشد و به وضوح روی تخصص، اعتبار و اعتماد تاکید دارد.

این الگوریتم در ابتدا تنها روی سایت‌هایی که با سرمایه و زندگی شما (YMYL) درگیر هستند، متمرکز بود ولی گفته می‌‌شود که گوگل قصد دارد آن را به تمامی‌سایت‌ها در همه حوزه‌ها تعمیم دهد. سایتی که در زمینه‌های نام‌برده‌شده فعالیت می‌کند، باید محتوا را به شرایط زیر تولید کند تا در نگاه این الگوریتم نمره بالایی داشته باشد و در رتبه‌های برتر گوگل قرار بگیرد:

 1. تولید محتوا باید توسط فرد متخصص و معتبری نوشته شده و زمینه کاری مرتبطی داشته باشد و مطلب به‌هیچ عنوان کپی نباشد. مثلا اگر در حوزه سلامت فعالیت دارید، گوگل زمانی به شما رتبه برتر را می‌دهد که نویسنده‌ای که در مورد داروها، تداخل آن‌ها، تاثیرات آن و… مطلب می‌نویسد، متخصص باشد تا جان کاربران به خطر نیافتد.
 2. سایت شما باید در حوزه تخصصی که فعالیت دارید، قابل اعتماد باشد. از نگاه گوگل و الگوریتم E-A-T، سایتی که در میان سایر کسب‌وکارها قابل اعتماد باشد، می‌تواند به منظور کاربران هم اطمینان را فراهم کند.

در راستای دو فاکتور قبلی، اعتبار هم از نیازهای محتوایی می باشد که در این حوزه تولید می‌شود. نویسنده معتبر، اطلاعات درست و کاربردی و استفاده کردن از منابع معتبر به‌جای کپی مطالب، فاکتور اعتبار را در نگاه گوگل تعریف می‎کند.

 

الگوریتم MUM (Multitasking United Model Algorithm) گوگل – سال ۲۰۲۱

این الگوریتم همانطور که از نامش پیداست، می‌تواند چند کار را با هم انجام دهد. برخلاف سایر الگوریتم‌ها که تسک‌ها را یکی پس از دیگری انجام می‌دادند، الگوریتم MUM چندین کار را باهم انجام می‌دهد. به عبارت دیگر یعنی همزمان توانایی خواندن متن، درک مفهوم و تقویت آن با ویدئو و صوت را انجام می‌دهد. همچنین به بیش از 75 زبان زنده دنیا مسلط می باشد تا بتواند اطلاعات را به درستی دریافت کند و سوالات پیچیده کاربران را پاسخ دهد.

 

هدف الگوریتم‌های موتور جستجوی گوگل

هدف الگوریتم‌های موتور جستجوی گوگل، دسته‌بندی مطالب سایت‌ها و کمک هر چه بیشتر به مخاطب در یافتن اطلاعات مدنظر است. روزانه حجم بسیار زیادی از اطلاعات در سایت‌های مختلف بارگذاری می‌شوند که این شبکه جهانی وب را به یک کتابخانه بی‌انتها تبدیل می‌کند. گوگل به‌عنوان کتاب‌دار این کتابخانه باید بتواند مطالب را دسته‌بندی کند تا بر اساس نیاز متقاضیان آن‌ها را در دسترس قرار دهد. آنچه به گوگل در این امر کمک می‌کند الگوریتم‌ها هستند.
الگوریتم‌های جدید گوگل این فرآیند را ظرف چند ثانیه انجام می‌دهند. الگوریتم‌های رتبه‌بندی گوگل از میان سایت‌هایی که در خود گوگل ایندکس می‌شوند به دنبال ارائه اطلاعاتی به مخاطب هستند که بیشترین بازدهی را به دنبال داشته باشد یا به عبارت دیگر لبخند رضایت را بر لبان مخاطب بنشاند.

 

الگوریتم های گوگل و تأثیر آن‌ها بر رتبه‌بندی نتایج

از آنجا که گوگل اقیانوسی از محتواست باید همه آن‌ها را به ترتیب براساس مرتبط بودن به عبارت سرچ‌شده و کیفیت محتوای ارائه‌شده فهرست کند. چرا که کاربر نیز وقت و توان بررسی همه نتایج نمایش داده شده را ندارد. پس در این میان برد با کسی می باشد که جایگاه بالاتری داشته باشد.

گوگل به منظور فهرست‌بندی صفحات وب به منظور هر عبارت از خزنده‌ها یا اسپایدرهایی استفاده می‌کند که همه صفحات را می‌خزند و از لینکی به لینکی دیگر می‌روند و در نهایت به منظور هر عبارتی که ممکن می باشد سرچ شود یک فهرستی را می‌سازند. کار اصلی موتور جستجو این می باشد که وب سایت‌هایی را به کاربر ارائه کند که حاوی عبارات جستجوی او باشد. در نتیجه این فرایند اتوماتیک که مشخص می‌کند نتیجه هر عبارت جستجوشده در چه جایگاه و رتبه‌ای در صفحه نتایج جستجو ظاهر شود به هر صفحه یک رتبه تعلق می‌گیرد که پیج رنک (Page Rank) نامیده می‌شود.

این غول موتور جستجو نمی‌تواند یک پایگاه داده بسیار بزرگ داشته باشد که نامنظم بوده و هرگاه کاربر عباراتی را در آن جستجو کند شروع به مرتب کردن آن کند. بنابه منظورن گوگل در هر زمان توسط خزنده‌های خود محتوا را ایندکس و مدیریت می‌کند. جستجوی ایندکس بسیار سریع‌تر از جستجوی کل پایگاه داده خواهد بود. وقتی محتوا ایندکس شد گوگل یک کپی از آن تهیه می‌کند و یک میانبر به منظور هر صفحه را در ایندکس قرار می‌دهد.

حالا که این فرایند انجام شد، گوگل هنگام جستجوی یک کلمه خیلی راحت‌تر می‌تواند عبارت مرتبط را پیدا کند. به ازای جستجوی هر عبارتی در گوگل هزار نتیجه وجود دارد، گوگل از طریق الگوریتم‌های خود تصمیم می‌گیرد که نتایج با چه نظم و ترتیبی به کاربر نمایش داده شود. همین نظم و ترتیب در نمایش جستجوها قلب سئو است.

داده بزرگ‌ترین سرمایه گوگل است. حجم بسیار زیاد داده، مدیریت نوین می‌طلبد تا همه آنچه کاربر می‌خواهد با رعایت اصل امانت‌داری به دستش برسد. گوگل همه ‌ساله با ابداع الگوریتم‌های جدید سعی دارد تا دنیای اطلاعات را وارد عصر جدیدتری کند.

 

تاریخچه آپدیت الگوریتم های گوگل

گوگل یکی از مهم‌ترین موتورهای جستجو در دنیاست که برای بهترین نتایج جستجوی کاربران، از الگوریتم‌های مختلفی استفاده می‌کند. این الگوریتم‌ها به منظور بهبود عملکرد موتور جستجوی گوگل و ارائه نتایج بهتر و دقیق‌تر برای کاربران، به صورت پیوسته به روزرسانی می‌شوند، در ادامه به تاریچه آپدیت الگوریتم های گوگل در سال های مختلف خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.
تاریخچه آپدیت الگوریتم های گوگل

 

آپدیت الگوریتم های گوگل از 2020 تا 2023

بیایید آخرین آپدیت های الگوریتم های گوگل را به ترتیب زمانی معکوس بررسی کنیم.

آپدیت Reviews آوریل 2023
هدف آپدیت Reviews در آوریل 2023، پاداش دادن به نقدهایی است که «به جای محتوای کم عمق و کوتاه که به سادگی مجموعه‌ای از محصولات، خدمات یا چیزهای دیگر را خلاصه می‌کند، تحقیقات عمیق را به اشتراک می‌گذارند».

بر Reviews محصولات، خدمات، مقصدها، بازی‌ها، فیلم‌ها و موارد دیگر تأثیر می‌گذارد. پیش از این، آپدیت های Reviews گوگل بر Reviews محصولات متمرکز بود.

 • رونمایی و معرفی: 12 آوریل 2023
 • شروع به کار: 12 آوریل 2023
 • تکمیل: 25 آوریل 2023
 • مدت زمان: 13 روز

 

آپدیت Core مارس 2023
آپدیت Core مارس 2023 برای بهتر کردن گوگل در شناسایی محتوای با کیفیت طراحی شده است. و بنابراین نتایج جستجو را برای کاربران بهبود می بخشد. (درست مانند سایر به روز رسانی های Core.)

با توجه به تحقیقات در آکادمی امیرحسین صداقت، این به روز رسانی منجر به نوسانات SERP “بسیار بالا” شد. این بدان معناست که صفحات نتایج موتور جستجوی گوگل (SERP) بسیار بیشتر از حد معمول تغییر کرده است.

در ایالات متحده، نوسانات SERP دسکتاپ یک روز پس از شروع به روز رسانی به اوج خود رسید:

نوسانات SERP دسکتاپ در ایالات متحده در سنسور Semrush نشان داده شده است
تقریباً دو هفته بعد، نوسانات SERP موبایل حتی بالاتر از آن نیز به اوج خود رسید. نشان می دهد که به روز رسانی اصلی مارس 2023 تأثیر چشمگیرتری بر رتبه بندی تلفن همراه داشته است.

(SERP های دسکتاپ و موبایل اغلب متفاوت هستند. زیرا گوگل می خواهد کاربران بهترین تجربه را در هر دستگاه داشته باشند.)

نوسانات SERP موبایل در ایالات متحده در سنسور Semrush نشان داده شده است

 • رونمایی و معرفی: 15 مارس 2023
 • شروع به کار: 15 مارس 2023
 • تکمیل: 28 مارس 2023
 • مدت زمان: 13 روز، هفت ساعت

 

به روز رسانی Product Reviews محصول فوریه 2023
آپدیت بررسی‌های محصول فوریه 2023 با هدف پاداش دادن به بررسی‌های عمیق و با کیفیت محصول انجام شد. بنابراین، سایت هایی را که این نوع محتوا را منتشر می کنند، تحت تاثیر قرار داد.

نوسانات SERP در 1 مارس 2023 در محدوده “بسیار زیاد” به اوج خود رسید.

نوسانات SERP در 1 مارس در Semrush Sensor نشان داده شده است
به عنوان بخشی از این آپدیت بررسی‌های محصول، گوگل دو توصیه جدید منتشر کرد:

 1. مدرکی دال بر تجربه خود از محصول ارائه دهید
 2. شامل پیوندهایی به چندین فروشنده
 • رونمایی و معرفی: 21 فوریه 2023
 • شروع به کار: 21 فوریه 2023
 • تکمیل شده: 7 مارس 2023
 • مدت زمان: 14 روز

 

پیوند آپدیت هرزنامه دسامبر 2022
آپدیت هرزنامه پیوند در دسامبر 2022 توانایی گوگل را برای شناسایی سایت‌هایی که لینک‌ها را برای اهداف سئو خرید و فروش می‌کنند، افزایش داد. این یک پیشرفت برای SpamBrain، سیستم تشخیص هرزنامه هوش مصنوعی گوگل بود.

گوگل لینک های هرزنامه ای را که از طریق این به روز رسانی پیدا می کند خنثی می کند. به این معنی که سایت هایی که قبلا از این بک لینک ها بهره می بردند ممکن است در رتبه بندی افت کرده باشند.

 • رونمایی و معرفی: 14 دسامبر 2022
 • شروع به کار: 14 دسامبر 2022
 • تکمیل: 12 ژانویه 2023
 • مدت زمان: 29 روز

 

آپدیت محتوای مفید دسامبر 2022
هدف آپدیت محتوای مفید دسامبر 2022، کاهش سایت‌هایی بود که محتوا را عمدتاً برای اهداف سئو ایجاد می‌کنند نه برای افراد.

در طول عرضه، گوگل دستورالعمل های EAT (تخصص، اقتدار، اعتماد) خود را به دستورالعمل های EEAT تغییر داد. اضافه کردن یک “E” اضافی برای “تجربه”.

هدف این بود که به سازندگان محتوا که تجربه دست اولی را در مورد موضوع مورد نظر نشان می‌دهند، پاداش داده شود.

 • رونمایی و معرفی: 6 دسامبر 2022
 • شروع: 5 دسامبر 2022
 • تکمیل شده: 12 ژانویه 2023
 • مدت زمان: 38 روز

 

آپدیت هرزنامه اکتبر 2022
آپدیت هرزنامه اکتبر 2022 برای بهتر کردن گوگل در تشخیص هرزنامه طراحی شده است. سایت‌هایی که درگیر اعمال هرزنامه هستند (یعنی خط‌مشی‌های هرزنامه گوگل را نقض می‌کنند) ممکن است رتبه‌بندی خود را کاهش داده باشند.

نوسانات SERP در روز پس از عرضه به محدوده High افزایش یافت.

نوسانات SERP در ماه اکتبر در سنسور Semrush نشان داده شده است

 • رونمایی و معرفی: 19 اکتبر 2022
 • شروع به کار: 19 اکتبر 2022
 • تکمیل: 21 اکتبر 2022
 • مدت زمان: دو روز

 

آپدیت Product Reviews در سپتامبر 2022
آپدیت بررسی‌های محصول در سپتامبر 2022 با هدف پاداش دادن به بررسی‌های جامع و با کیفیت محصول انجام شد. و فقط برای محتوای انگلیسی زبان اعمال می شود.

 • رونمایی و معرفی: 18 آگوست 2022
 • شروع به کار: 20 سپتامبر 2022
 • تکمیل: 26 سپتامبر 2022
 • مدت زمان: شش روز
لینک سازی خارجی چیست؟ چگونه بک لینک حرفه ای و اصولی بسازیم؟
خواندن

 

آپدیت Core سپتامبر 2022
آپدیت Core سپتامبر 2022 با آپدیت بررسی‌های محصول در سپتامبر 2022 (در بالا) همپوشانی داشت. با وجود این، نوسانات SERP زیر 6/10 باقی ماند. کمتر از چیزی که برای آپدیت اصلی انتظار داریم.

در اینجا میزان نوسانات در مقایسه با آپدیت اصلی قبلی، در ماه می 2022 آمده است:

نمودار مقایسه روند نوسانات

 • رونمایی و معرفی: 12 سپتامبر 2022
 • شروع به کار: 12 سپتامبر 2022
 • تکمیل: 26 سپتامبر 2022
 • مدت زمان: 14 روز

 

آپدیت محتوای مفید آگوست 2022
به روز رسانی محتوای مفید آگوست 2022 اولین به روز رسانی الگوریتم گوگل در نوع خود بود. این طراحی شده است تا اطمینان حاصل کند که جستجوگران «محتوای اصلی و مفیدتری را که توسط مردم نوشته شده است، برای مردم می‌بینند».

پس از چند هفته آرام، این تغییر منجر به نوسانات بالا در SERPها شد.

نوسانات بالا در SERP ها در 9 سپتامبر

در یک پست وبلاگ حمایتی، گوگل گفت که کاربران باید در درجه اول محتوا را برای انسان ایجاد کنند نه موتورهای جستجو. اما همچنان بهترین شیوه های سئو را دنبال کنید.

 • رونمایی و معرفی: 18 آگوست 2022
 • شروع به کار: 25 آگوست 2022
 • تکمیل شده: 9 سپتامبر 2022
 • مدت زمان: 15 روز

نکته: ابزار الگوی محتوای SEO Semrush به شما کمک می کند محتوایی ایجاد کنید که برای موتورهای جستجو و انسان ها بهتر باشد. طول متن، نمره خوانایی و موارد دیگر را توصیه می کند.

 

آپدیت Product Reviews ژوئیه 2022
آپدیت بررسی‌های محصول ژوئیه 2022 برای کمک به رتبه‌بندی بررسی‌های محصول با کیفیت بالا طراحی شده است. و صفحات بررسی محصول با کیفیت پایین را که ارزش کمی برای خواننده ارائه می دهند، کاهش دهید.

این به روز رسانی الگوریتم گوگل تنها شش روز طول کشید تا 14 تا 21 روز پیش بینی شود. و نسبت به آپدیت بررسی‌های محصول مارس 2022 ناپایدارتر بود.

نمودار مقایسه تغییر نوسانات رتبه

 • رونمایی و معرفی: 27 جولای 2022
 • شروع به کار: 27 جولای 2022
 • تکمیل: 2 آگوست 2022
 • مدت زمان: شش روز

 

به روز رسانی Core مه 2022
به روز رسانی اصلی می 2022 پس از چند هفته بی ثبات در SERP های گوگل صورت گرفت. بسیاری از صاحبان سایت شاهد نوسانات قابل توجهی در رتبه بندی جستجوی خود بودند.

با این حال، گوگل به کاربران یادآوری کرد که «هیچ چیزی در آپدیت اصلی وجود ندارد که صفحات یا سایت‌های خاصی را هدف قرار دهد. در عوض، تغییرات مربوط به بهبود نحوه ارزیابی کلی محتوا توسط سیستم‌های ما است.»

نوسانات SERP برای نمودار 30 روز گذشته

 • رونمایی و معرفی: 25 می 2022
 • شروع به کار: 24 مه 2022
 • تکمیل: 9 ژوئن 2022
 • مدت زمان: 15 روز

 

آپدیت نظرات محصول مارس 2022
آپدیت بررسی‌های محصول مارس 2022 توانایی گوگل را برای شناسایی صفحات بررسی محصول با کیفیت بالا افزایش داد. اما تاثیر کمتری نسبت به آپدیت بررسی‌های محصول در دسامبر 2021 داشت.

نمودار مقایسه اوج نوسانات
گوگل در یک پست وبلاگ در مورد این به روز رسانی الگوریتم، اطلاعات زیر را به اشتراک گذاشت:

آپدیت بررسی‌های محصول برای فهرست‌های رتبه‌بندی و بررسی‌های مقایسه نیز اعمال می‌شود
توصیه ها برای “بهترین” محصولات باید توجیه شوند
بررسی های جداگانه برای محصولات در لیست های رتبه بندی شده می تواند مفید باشد

 • رونمایی و معرفی: 23 مارس 2022
 • شروع به کار: 23 مارس 2022
 • تکمیل شده: 6 آوریل 2022
 • مدت زمان: 14 روز

 

آپدیت تجربه صفحه برای دسک‌تاپ
آپدیت تجربه صفحه برای دسکتاپ، Core Web Vitals را به یک فاکتور رتبه‌بندی دسک‌تاپ تبدیل کرد. این بدان معنی است که رتبه بندی دسکتاپ تحت تأثیر معیارهای زیر قرار می گیرد:

Largest Contentful Paint (LCP): مدت زمانی که طول می کشد تا محتوای اصلی صفحه ظاهر شود
تاخیر ورودی اول (FID): زمان پاسخگویی به اولین تعامل کاربر
تغییر چیدمان تجمعی (CLS): اندازه گیری حرکات چیدمان که در حین بارگذاری رخ می دهد
توجه: گوگل آپدیت تجربه صفحه را برای موبایل در سپتامبر ۲۰۲۱ تکمیل کرد.

قبل از این به روز رسانی الگوریتم، گوگل گزارشی از کنسول جستجو منتشر کرد که به صاحبان سایت اجازه می داد تا Core Web Vitals دسکتاپ خود را بررسی کنند.

 • رونمایی و معرفی: 4 نوامبر 2021
 • شروع به کار: 22 فوریه 2022
 • تکمیل شده: 3 مارس 2022
 • مدت زمان: نه روز

نکته: Core Web Vitals خود را بررسی کنید و نکاتی را برای بهبود آنها در ابزار ممیزی سایت Semrush دریافت کنید.

 

آپدیت Product Reviews در دسامبر 2021
آپدیت بررسی‌های محصول در دسامبر 2021 با هدف پاداش دادن به سایت‌ها با بررسی‌های غنی و عمیق انجام شد. برخلاف نظرات نازک و با کیفیت پایین.

این آپدیت الگوریتم های گوگل تقریباً سه هفته طول کشید تا عرضه شود. نوسانات SERP در تمام طول مدت از بالا تا بسیار بالا باقی ماند. و تا چند روز بعد

نوسانات SERP در 30 روز گذشته
گوگل دو روش برتر را در پست وبلاگ خود در مورد به روز رسانی معرفی کرد:

 1. مدرکی دال بر تجربه خود از محصول ارائه دهید
 2. پیوندهایی به چندین فروشنده را در نظر بگیرید
 • رونمایی و معرفی: 1 دسامبر 2021
 • شروع: 1 دسامبر 2021
 • تکمیل: 21 دسامبر 2021
 • مدت زمان: 20 روز

 

آپدیت Core نوامبر 2021
آپدیت اصلی نوامبر 2021 بیشترین تأثیر را بر صنعت سلامت گذاشت. و تقریباً به هر عمودی سخت‌تر از آپدیت اصلی قبلی ضربه بزنید.

نمودار مقایسه افزایش نوسانات رتبه

 • رونمایی و معرفی: 17 نوامبر 2021
 • شروع به کار: 17 نوامبر 2021
 • تکمیل شده: 30 نوامبر 2021
 • مدت زمان: 13 روز

 

آپدیت هرزنامه نوامبر 2021
آپدیت هرزنامه نوامبر 2021 برای بهبود توانایی‌های تشخیص هرزنامه گوگل طراحی شده است.

هنگام اعلام آپدیت در توییتر، رابط جستجوی گوگل صاحبان سایت را به بهترین روش‌ها برای جستجو ارجاع داد.

اطلاعیه گوگل Search Liaison در توییتر

 • رونمایی و معرفی: 3 نوامبر 2021
 • شروع: 3 نوامبر 2021
 • تکمیل: 11 نوامبر 2021
 • مدت زمان: هشت روز، یک ساعت

 

پیوند آپدیت هرزنامه ژوئیه 2021
آپدیت هرزنامه پیوند در ژوئیه 2021، گوگل را «در شناسایی و لغو هرزنامه پیوندها به طور گسترده‌تر، در چندین زبان مؤثرتر کرد».

در یک پست وبلاگ در مورد به روز رسانی الگوریتم، گوگل بر اهمیت واجد شرایط بودن پیوندهای خروجی تاکید کرد. به عبارت دیگر، اعمال ویژگی های rel در موارد زیر:

 1. پیوندهای وابسته
 2. لینک های حمایت شده
 3. پیوندهای پست مهمان
 4. راهنمای ما در مورد پیوندهای nofollow را بخوانید تا بیشتر بدانید.
 • رونمایی و معرفی: 26 جولای 2021
 • شروع به کار: 26 جولای 2021
 • تکمیل: 24 آگوست 2021
 • مدت زمان: 29 روز

 

به روز رسانی Core ژوئیه 2021
آپدیت اصلی جولای 2021 در ابتدا به عنوان بخشی از آپدیت اصلی ژوئن 2021 در نظر گرفته شده بود. اما گوگل آماده نبود همه چیز را به یکباره منتشر کند.

حساب گوگل Search Liaison توییت کرد: «بیشتر سایت‌ها متوجه هیچ یک از این آپدیتها نمی‌شوند، همانطور که در هر آپدیت اصلی معمول است».

 • رونمایی و معرفی: 2 ژوئن 2021
 • شروع به کار: 1 ژوئیه 2021
 • تکمیل: 12 جولای 2021
 • مدت زمان: 11 روز

 

آپدیت هرزنامه ژوئن 2021 (قسمت دوم)
گوگل قسمت دوم آپدیت هرزنامه ژوئن 2021 را در 28 ژوئن 2021 منتشر کرد. (گوگل بخش اول را در 23 ژوئن 2021 منتشر کرد.) برای تقویت بیشتر الگوریتم‌های جلوگیری از هرزنامه.

 • رونمایی و معرفی: 23 ژوئن 2021
 • شروع به کار: 28 ژوئن 2021
 • تکمیل: 28 ژوئن 2021
 • مدت زمان: 23 ساعت و 59 دقیقه

 

آپدیت هرزنامه ژوئن 2021 (قسمت اول)
گوگل قسمت اول آپدیت هرزنامه ژوئن 2021 را در 23 ژوئن 2021 منتشر کرد. (گوگل قسمت دوم را در 28 ژوئن 2021 منتشر کرد.) هر دو به روز رسانی تلاش هایی برای مبارزه با هرزنامه های وب بودند.

 • رونمایی و معرفی: 23 ژوئن 2021
 • شروع به کار: 23 ژوئن 2021
 • تکمیل: 23 ژوئن 2021
 • مدت زمان: 23 ساعت و 59 دقیقه

 

آپدیت تجربه صفحه برای موبایل
آپدیت تجربه صفحه برای موبایل، Core Web Vitals را به یک فاکتور رتبه‌بندی موبایل تبدیل کرد. این بدان معناست که رتبه‌بندی موبایل تحت تأثیر معیارهای زیر قرار گرفته است:

Largest Contentful Paint (LCP): مدت زمانی که طول می کشد تا محتوای اصلی صفحه ظاهر شود
تاخیر ورودی اول (FID): زمان پاسخگویی به اولین تعامل کاربر
تغییر چیدمان تجمعی (CLS): اندازه گیری حرکات چیدمان که در حین بارگذاری رخ می دهد

در یک پست وبلاگ در مورد این تغییر الگوریتم، گوگل توضیح داد که این کار را انجام می دهد:

یک گزارش تجربه صفحه را به کنسول جستجو اضافه کنید
الزام AMP را برای چرخ فلک داستان های برتر در جستجوی گوگل حذف کنید
نماد نشان AMP را بازنشسته کنید
از تبادلات امضا شده (SXG) در جستجوی گوگل پشتیبانی کنید

 • رونمایی و معرفی: 28 می 2020
 • شروع به کار: 15 ژوئن 2021
 • تکمیل: 2 سپتامبر 2021
 • مدت زمان: 79 روز

توجه: گوگل آپدیت تجربه صفحه را برای دسک‌تاپ در مارس ۲۰۲۲ تکمیل کرد.

 

آپدیت Core ژوئن 2021
آپدیت اصلی ژوئن 2021 اولین آپدیت هسته‌ای در سال 2021 بود. گوگل نتوانست بسیاری از پیشرفت‌های برنامه‌ریزی‌شده را در خود جای دهد، بنابراین بهبودها به آپدیت اصلی ژوئیه 2021 سرایت کردند.

به دنبال این آپدیت الگوریتم گوگل، Loc8nearme، Foursquare، MoovitApp و BusinessyAB بیشترین افزایش میانگین موقعیت را در ایالات متحده مشاهده کردند. شاید زمانی که مشاغل محلی به دنبال محدودیت‌های COVID-19 شروع به بازگشایی کردند.

نمای کلی Loc8nearme در ابزار تحقیقات ارگانیک Semrush

 • رونمایی و معرفی: 2 ژوئن 2021
 • شروع به کار: 2 ژوئن 2021
 • تکمیل: 12 ژوئن 2021
 • مدت زمان: 10 روز

 

آپدیت نظرات محصول آوریل 2021
آپدیت بررسی‌های محصول آوریل 2021 اولین آپدیت در نوع خود بود. به گفته گوگل، ایده این بود که به نظرات متخصصان محصول “به جای محتوای نازکی که به سادگی مجموعه ای از محصولات را خلاصه می کند” پاداش دهیم.

گوگل این توصیه های بررسی محصول را (در میان سایر موارد) در یک پست وبلاگ در مورد به روز رسانی به اشتراک گذاشت:

 1. ارائه تجزیه و تحلیل روشنگر و تحقیق اصلی
 2. نظراتی داشته باشید که توسط کارشناسان یا علاقمندان موضوعی نوشته شده باشد
 3. توضیح دهید که چه چیزی یک محصول را از رقبای خود متمایز می کند
 4. در مورد مزایا و معایب محصول بحث کنید
 5. عوامل کلیدی تصمیم گیری را شناسایی و به آنها رسیدگی کنید
 6. توضیح دهید که یک محصول چگونه تکامل یافته است
 • رونمایی و معرفی: 8 آوریل 2021
 • شروع به کار: 8 آوریل 2021
 • تکمیل: 22 آوریل 2021
 • مدت زمان: 14 روز

 

آپدیت Main دسامبر 2020
به روز رسانی اصلی دسامبر 2020 قبل از فصل تعطیلات منتشر شد. که برخی از ابروها را در جامعه سئو برانگیخت.

دکتر ماری هاینز درباره آپدیت دسامبر ۲۰۲۰ گوگل توییت کرد
با این حال، با هر به روز رسانی الگوریتم های گوگل، بازندگان و برندگانی وجود دارد. در حالی که برخی از سایت ها ترافیک تعطیلات کمتر از حد انتظار داشتند، برخی دیگر از رتبه های بالاتر بهره مند شدند.

به عنوان مثال، eBay پس از اولین روز به روز رسانی، 44 موقعیت کسب کرد.

 • رونمایی و معرفی: 3 دسامبر 2020
 • شروع به کار: 3 دسامبر 2020
 • تکمیل شده: 16 دسامبر 2020
 • مدت زمان: 13 روز

 

به روز رسانی Core مه 2020
گوگل آپدیت اصلی ماه می 2020 را اندکی پس از شیوع کووید-19 منتشر کرد. بسیاری از نظر دهندگان معتقد بودند که این به روز رسانی الگوریتم با اطلاعات نادرست سلامت در SERP ها مقابله می کند.

سلامت یک موضوع YMYL (پول یا زندگی شما) است. این بدان معنی است که EEAT (در آن زمان فقط EAT) در رتبه بندی جستجو بسیار مهم است.

 • رونمایی و معرفی: 4 می 2020
 • شروع به کار: 4 می 2020
 • تکمیل شده: 18 مه 2020
 • مدت زمان: 14 روز

 

به روز رسانی Core ژانویه 2020
به روز رسانی اصلی ژانویه 2020 تنها در سه روز منتشر شد.

دنی سالیوان از گوگل به کاربران برای راهنمایی به پست قبلی وبلاگ اشاره کرد. این پست وبلاگ به صاحبان سایت توصیه می کند که محتوای خود را با استفاده از دستورالعمل های ارزیابی کیفیت جستجو ارزیابی کنند.

 • رونمایی و معرفی: 13 ژانویه 2020
 • شروع به کار: 13 ژانویه 2020
 • تکمیل شده: 16 ژانویه 2020
 • مدت زمان: سه روز

 

آپدیت الگوریتم های گوگل از 2010 تا 2019

بیایید تاریخچه به روز رسانی الگوریتم های گوگل در دهه 2010 را بررسی کنیم.

به روز رسانی BERT
BERT یک الگوریتم پردازش زبان طبیعی (NLP) است که به گوگل کمک می کند تا تفاوت های ظریف جستجوی کاربران را درک کند. و بنابراین نتایج مرتبط تری ارائه می دهد.

پاندو نایاک گوگل نوشت:

BERT به جای جستجوی ساده برای محتوایی که با کلمات فردی مطابقت دارد، درک می کند که چگونه ترکیبی از کلمات یک ایده پیچیده را بیان می کند. … تضمین می‌کند که کلمات مهم را از درخواست شما حذف نمی‌کنیم—هرچقدر هم که کوچک باشند».

توجه: BERT مخفف دو طرفه رمزگذار بازنمایی از ترانسفورماتور است.

آپدیت BERT به این معنی بود که گوگل می‌تواند 10 درصد از جستجوهای انگلیسی را در ایالات متحده بهتر درک کند. و بنابراین نتایج مرتبط تری ارائه می دهد.

بیایید به مثالی که نایاک به اشتراک گذاشته است نگاه کنیم:

قبل از BERT، گوگل برای تشخیص اهمیت ترتیب کلمات در جستجوی کاربر تلاش می کند. نتیجه ای را در مورد سفر از برزیل به ایالات متحده به جای از ایالات متحده به برزیل ارائه می دهد.

پس از BERT، گوگل نتایج مفیدتری ارائه می دهد.

مثال به روز رسانی BERT

گوگل عرضه جهانی BERT خود را در 9 دسامبر 2021 آغاز کرد.

 • اعلام شده: 25 اکتبر 2019

 

آپدیت جستجوی محلی نوامبر 2019
آپدیت جستجوی محلی نوامبر 2019 تطبیق عصبی را با جستجوی محلی معرفی کرد. تطبیق عصبی یک سیستم هوش مصنوعی است که به گوگل کمک می کند تا بفهمد کلمات چگونه با مفاهیم ارتباط دارند.

این آپدیت به این معنی بود که گوگل می‌تواند نتایج مرتبط‌تری را در بسته نقشه گوگل ارائه دهد. دیگر متکی به تطبیق کلمات در پرس و جو با کلمات در نام یا توضیحات کسب و کار نبود.

برای مثال، تطبیق عصبی به گوگل اجازه می‌دهد تا رابطه نزدیک بین «هاسکی» و «سگ» را تشخیص دهد. و بنابراین هنگامی که افراد «نظافت هاسکی در نزدیکی من» را جستجو می کنند، آرایشگران مختلف سگ را رتبه بندی کنید.

 • اعلام شده: 2 دسامبر 2019
 • شروع به کار: نوامبر 2019
 • تکمیل: 1 دسامبر 2019

 

آپدیت Core سپتامبر 2019
آپدیت اصلی سپتامبر 2019 سومین و آخرین آپدیت هسته‌ای در سال 2019 بود. مانند سایر موارد، از قبل از طریق توییتر اعلام شد.

دنی سالیوان از گوگل توییت کرد که آپدیت های اصلی معمولاً چند روز طول می‌کشد تا به طور کامل عرضه شوند… ما پس از پایان آن پست نمی‌گذاریم زیرا معمولاً آپدیت های دیگری نیز وجود دارد که همیشه در حال انجام هستند.

 • اعلام شده: 24 سپتامبر 2019
 • شروع به کار: 24 سپتامبر 2019

 

آپدیت Core ژوئن 2019
آپدیت اصلی ژوئن 2019 دوباره برای پاداش دادن به محتوای با کیفیت بالا طراحی شد.

دنی سالیوان گوگل به سئوکاران به دستورالعمل های ارزیابی کیفیت جستجو اشاره کرد. که بازبین های انسانی (به نام ارزیابی کننده کیفیت) برای ارائه بازخورد در مورد به روز رسانی الگوریتم های گوگل استفاده می کنند.

توییت دنی سالیوان درباره آپدیت های گوگل

 • رونمایی و معرفی: 2 ژوئن 2019
 • شروع به کار: 3 ژوئن 2019

 

به روز رسانی تنوع
به روز رسانی تنوع سایت گوگل (همچنین به عنوان به روز رسانی تنوع شناخته می شود) مشاهده چندین نتیجه از یک دامنه را نادرتر کرد. این درخواست کاربران برای تنوع بیشتر در SERP را دنبال کرد.

 • اعلام شده: 6 ژوئن 2019

 

آپدیت Core مارس 2019
آپدیت اصلی مارس 2019 زمانی بود که گوگل رسماً به کنوانسیون نام‌گذاری «[Month YYY] core update» تغییر مکان داد.

با این حال، برت تابکه (بنیانگذار کنفرانس Pubcon و انجمن وب مستر جهانی) به روز رسانی را “فلوریدا 2” نامید. زیرا مانند به روز رسانی فلوریدا، مدت کوتاهی پس از کنفرانس Pubcon در فلوریدا منتشر شد. (نه به این دلیل که به روز رسانی های الگوریتم ماهیت مشابهی داشتند.)

 • رونمایی و معرفی: 13 مارس 2019

 

آپدیت Main سپتامبر 2018
گوگل حدود سه هفته پس از شروع عرضه آپدیت اصلی سپتامبر 2018 را به‌عنوان عطف به ماسبق اعلام کرد.

این اعلامیه بخشی از یک موضوع توییتر از حساب جستجوی Liaison بود. که بیان می‌کند گوگل کاربران را از آپدیت های الگوریتم هسته‌ای گسترده (یا آپدیت های اصلی) آگاه می‌کند، بنابراین کاربران به اشتباه سعی نمی‌کنند چیزهایی را که مشکلی ندارند برطرف کنند.

اطلاعیه رابط جستجوی گوگل
گوگل همچنین تأیید کرد که کاربران را از آپدیت های «قابل توجه» در مواردی که «اطلاعات قابل‌توجهی وجود دارد که کاربران ممکن است دریافت کنند» مطلع می‌کند.

اطلاعیه رابط جستجوی گوگل

 • شروع به کار: 24 سپتامبر 2018
 • رونمایی و معرفی: 11 اکتبر 2018

 

آپدیت Medic (آپدیت اصلی آگوست 2018)
به روز رسانی اصلی آگوست 2018 در محاوره به عنوان به روز رسانی Medic شناخته می شد، زیرا به نظر می رسید سایت های پزشکی را هدف قرار می دهد. به‌ویژه آنهایی که با دستورالعمل‌های EAT گوگل (اکنون با «E» اضافی) مطابقت ندارند.

به عنوان مثال، سایت هایی که ادعاهای پزشکی را بدون اثبات ادعا می کنند.

تحقیقات انجام شده توسط نویسنده SEO بری شوارتز تأیید کرد که این به روز رسانی بر سایر عمودی ها تأثیر گذاشته است. اما به میزان قابل توجهی به سلامت عمودی ضربه زد.

این احتمالاً به این دلیل است که دستورالعمل‌های EEAT گوگل در مورد محتوای YMYL (پول یا زندگی شما) بسیار سخت‌گیرانه هستند.

 • رونمایی و معرفی: 1 آگوست 2018

 

آپدیت Main آوریل 2018
به روز رسانی اصلی آوریل 2018 یک به روز رسانی معمولی بود که مکالمه کمی در جامعه SEO ایجاد کرد.

 • شروع به کار: 16 آوریل 2018
 • رونمایی و معرفی: 20 آوریل 2018

 

به روز رسانی Main مارس 2018
آپدیت اصلی مارس 2018 برای استفاده از صفحاتی طراحی شده است که «قبلاً پاداش کمتری دریافت می‌کردند».

تأثیرگذار سئو، گلن گیب، از آن به عنوان آپدیت «براکت» یاد می‌کند (پس از اصطلاحی که در ماه مارس جنون، رویداد بسکتبالی که در همان زمان رخ می‌دهد استفاده می‌شود).

در این زمان، گوگل یک “نمای فشرده” را برای ماشین حساب، مبدل واحد و جستجوهای زمان محلی آزمایش کرد. به این معنی که کاربران پاسخ های فوری دریافت کردند اما نتایج وب را صفر کردند. این آزمایش پس از یک هفته یا بیشتر به پایان رسید.

توییت تأثیرگذار سئو گلن گیب

 • رونمایی و معرفی: 12 مارس 2018
 • شروع به کار: 7 مارس 2018

 

به روز رسانی Speed (موبایل)

آپدیت سرعت، سرعت صفحه را به یک فاکتور رتبه‌بندی برای جستجوهای موبایل تبدیل کرد. قبلاً زمان بارگذاری فقط بر نتایج دسکتاپ تأثیر می گذاشت.

 • رونمایی و معرفی: 17 ژانویه 2018
 • شروع به کار: 9 جولای 2018

 

به روز رسانی RankBrain
RankBrain اولین سیستم هوش مصنوعی و مدل یادگیری عمیق گوگل بود. این به گوگل کمک می کند تا کلمات و مفاهیم مرتبط را شناسایی کند.

گوگل در آوریل 2015 استفاده از RankBrain را برای درک بهتر پرس و جوهای جدید آغاز کرد. که حدود 15 درصد از جستجوها را به خود اختصاص داده است. اما این شرکت تا ماه‌ها بعد این آپدیت الگوریتم را اعلام نکرد.

طبق این مقاله Wired، RankBrain تا ژوئن 2016 در هر پرسشی شرکت داشت. و به عنوان سومین فاکتور مفید رتبه بندی ذکر شده است.

 • اعلام شده: 26 اکتبر 2015

 

Mobilegeddon (به روز رسانی مناسب برای موبایل)
آپدیت مناسب برای موبایل، که بیشتر با نام «mobilegeddon» شناخته می‌شود، رتبه‌بندی صفحات سازگار با موبایل را در نتایج جستجوی تلفن همراه افزایش داد.

گوگل گفت: “اکنون جستجوگران می توانند به راحتی نتایج با کیفیت بالا و مرتبط را پیدا کنند که در آن متن بدون ضربه زدن یا بزرگنمایی قابل خواندن باشد، اهداف ضربه بزنید به طور مناسب فاصله داشته باشند و صفحه از محتوای غیرقابل پخش یا اسکرول افقی جلوگیری کند.”

Mobilegeddon در آوریل 2015 عرضه جهانی را آغاز کرد. اما گوگل این به روز رسانی را دو ماه زودتر اعلام کرد تا به مدیران وب سایت ها زمان بدهد تا آماده شوند.

توجه: گوگل در نوامبر 2016 انتقال به نمایه سازی تلفن همراه را آغاز کرد. این بدان معناست که گوگل در درجه اول نسخه موبایل یک صفحه را برای اهداف رتبه بندی ارزیابی می کند.

 • اعلام شده: 26 فوریه 2015
 • شروع به کار: 21 آوریل 2015
 • تکمیل: 13 می 2016

 

به روز رسانی مرغ مگس خوار
مرغ مگس خوار بازنویسی الگوریتم اصلی گوگل بود. و به این دلیل نامگذاری شد که “سریع و دقیق” بود.

با این به روز رسانی الگوریتم، گوگل از تطبیق همه کلمات در یک پرس و جو با کلمات در یک صفحه فاصله گرفت. شروع به نادیده گرفتن کلماتی کرد که چندان مرتبط با معنای جستجوگر نبودند.

این بدان معناست که گوگل بهتر می توانست با جستارهای زبان طبیعی (مکالمه) برخورد کند.

مت کاتس از گوگل گفت: «[Hummingbird] بر 90 درصد درخواست‌ها تأثیر گذاشت، اما فقط به میزان کمی و ما آن را برای بیش از یک ماه بدون اینکه مردم متوجه شوند، منتشر کردیم.

بنابراین این یک تغییر ظریف است، این چیزی نیست که شما نیاز به نگرانی در مورد آن داشته باشید. قرار نیست مثل پاندا یا پنگوئن دنیای شما را تکان دهد. این فقط نتایج را کمی بهتر می کند.”

 • اعلام شده: 26 سپتامبر 2013

 

به روز رسانی پنگوئن
پنگوئن یکی از معروف ترین به روز رسانی های الگوریتم های گوگل در تاریخ است. سایت‌هایی را که درگیر تاکتیک‌های هرزنامه‌های وب هستند، جریمه می‌کرد – به عنوان مثال، سایت‌هایی که سعی می‌کردند رتبه‌بندی جستجو را با تاکتیک‌های SEO که دستورالعمل‌های گوگل را نقض می‌کنند دستکاری کنند.

آپدیت پنگوئن تأثیرگذاری بر رتبه‌بندی را از طریق:

 1. پر کردن کلمات کلیدی: مجبور کردن غیر طبیعی کلمات کلیدی به محتوا
 2. طرح های پیوند: پیوندهایی که صرفاً برای اهداف سئو قرار داده شده اند

گوگل در 23 سپتامبر 2016 پنگوئن را بخشی از الگوریتم اصلی خود کرد.

 • اعلام شده: 24 آوریل 2012

 

آپدیت پاندا
آپدیت الگوریتم گوگل Panda برای کاهش رتبه‌بندی سایت‌های با کیفیت پایین طراحی شده است – سایت‌هایی که ارزش افزوده پایینی برای کاربران دارند، محتوای سایت‌های دیگر را کپی می‌کنند یا سایت‌هایی که خیلی مفید نیستند.

پاندا “به طور قابل توجهی” بر رتبه بندی 11.8٪ از جستجوها تأثیر گذاشت. این نام از Navneet Panda گرفته شد که به عنوان یکی از مخترعان در ثبت اختراع همراه ذکر شده است. (در کنار ولادیمیر اوفیتسروف.)

به روز رسانی پاندا در فوریه 2011 در ایالات متحده راه اندازی شد. و دو ماه بعد برای همه کاربران انگلیسی زبان منتشر شد.

 • رونمایی و معرفی: 24 فوریه 2011

 

بهبود الگوریتم چیدمان صفحه
بهبود الگوریتم طرح‌بندی صفحه، سایت‌ها را تشویق می‌کند تا محتوای اصلی بیشتری را در بالای صفحه قرار دهند (در بخش صفحه که کاربران قبل از پیمایش می‌بینند).

سایت‌هایی که تبلیغات را تا حد زیادی در بالای صفحه قرار می‌دهند، ممکن است پس از این آپدیت الگوریتم گوگل، رتبه‌بندی خود را کاهش داده باشند.

 • رونمایی و معرفی: 19 ژانویه 2012

 

به روز رسانی کافئین
آپدیت کافئین باعث شد گوگل در کشف و فهرست‌بندی محتوای جدید سریع‌تر شود. بنابراین جستجوگران می توانند آخرین اطلاعات را سریعتر پیدا کنند.

کافئین تغییری در سیستم نمایه سازی گوگل بود، نه الگوریتم رتبه بندی آن. گوگل آن را به عنوان یک معماری نسل بعدی برای جستجوی وب گوگل توصیف کرد.

 • اعلام شده: 10 اوت 2009
 • تکمیل: 9 ژوئن 2010

 

به روز رسانی Mayday
تغییر الگوریتم که به صورت محاوره ای به عنوان Mayday شناخته می شود، عمدتاً بر کلمات کلیدی دم بلند (یعنی عبارت های جستجوی خاص تر) تأثیر می گذارد. هدف گوگل ارائه نتایج با کیفیت بالاتر و مرتبط تر بود.

مت کاتس از گوگل پس از صحبت در جامعه سئو، آپدیت Mayday را در ویدئویی تایید کرد.

 • شروع به کار: 28 آوریل 2010
 • تکمیل: 3 می 2010
 • تایید شده: 30 می 2010
 • مدت زمان: پنج روز

نکته: با ابزار سحر و جادو کلمه کلیدی Semrush، کلمات کلیدی طولانی را پیدا کنید.

 

آپدیت الگوریتم های گوگل از 2003 تا 2009

بیایید اولین روزهای تاریخ به روز رسانی الگوریتم های گوگل را بررسی کنیم.
وینس آپدیت
چیزی که بعداً به عنوان آپدیت Vince شناخته شد، در فوریه 2009 باعث ایجاد گپ و گفت‌وگو شد. هنگامی که جامعه SEO شاهد تسلط برندهای بزرگ بر SERP برای کلمات کلیدی با حجم بالا بود.

مت کاتس گوگل در ویدیویی در 4 مارس 2009 به به روز رسانی الگوریتم اشاره کرد. اگرچه او گفت که “این را یک به روز نمی نامد … فقط یک تغییر.”

او توضیح داد که گوگل لزوماً طرفدار برندهای بزرگ نیست، بلکه در عوض از سایت‌هایی با نشانه‌های اعتماد، اقتدار و شهرت خوب حمایت می‌کند.

کاتز جامعه را تشویق کرد تا نام این آپدیت الگوریتم گوگل را «وینس» به نام مهندس که بیشترین کار را روی آن انجام داده است، بگذارند.

 • شروع به کار: 18 ژانویه 2009
 • تایید شده: 4 مارس 2009

 

به روز رسانی Bigdaddy
مت کاتس از گوگل، Bigdaddy (یا Big Daddy) را به عنوان “ارتقای نرم افزاری زیرساخت های گوگل” توصیف کرد.

او آن را در کنفرانس Pubcon در سال 2005 در لاس وگاس اعلام کرد. و نام آن را بر اساس یکی از پیشنهادات حاضرین گذاشت.

جامعه سئو بر این باور بود که Bigdaddy عمدتاً یک آپدیت هرزنامه لینک است – به عنوان مثال، تأثیر منفی بر سایت‌هایی داشت که درگیر شیوه‌های پیوند غیراخلاقی بودند.

 • رونمایی و معرفی: نوامبر 2005

 

به روز رسانی Jagger
آپدیت Jagger روی سایت‌هایی که درگیر پنهان‌کاری بودند، تأثیر منفی گذاشت – به عنوان مثال، سایت‌هایی که از متن پنهان و تغییر مسیرهای تاخیری برای نشان دادن محتوای مختلف به گوگل و کاربران استفاده می‌کردند.

این به روز رسانی الگوریتم های گوگل همچنین رتبه سایت ها را با موارد زیر کاهش داد:

 1. محتوای تکراری در چندین دامنه
 2. تعداد زیادی از صفحات درگاه
 3. بک لینک های غیر طبیعی

جگر توسط برت تابکه وبمستر ورلد نامگذاری شد. زیرا رولینگ استونز در هفته کنفرانس Pubcon در سال 2005 با حضور مت کاتز در لاس وگاس پخش می شد. و USA Today ظاهراً کاتز را به عنوان “میک جگر جستجو” توصیف کرد.

 • شروع به کار: سپتامبر 2005
 • تایید شده: 17 اکتبر 2005

 

به روز رسانی فلوریدا
به روز رسانی فلوریدا اولین به روز رسانی اصلی الگوریتم های گوگل بود. به این دلیل که طوفان مانند نتایج جستجو را طوفان می کرد.

فلوریدا برای جلوگیری از دستکاری های ساده الگوریتم SEO طراحی شده است، مانند:

 1. هرزنامه لینک (قرار دادن لینک ها صرفا برای اهداف سئو)
 2. پر کردن کلمات کلیدی (اجبار غیرطبیعی کلمات کلیدی به محتوا)

در فصل خرید تعطیلات سال 2003 منتشر شد و رتبه بندی ارزشمند برخی از خرده فروشان را یک شبه از بین برد. بسیاری از کسب و کارهای کوچک احساس می کردند که به طور ناعادلانه ای تحت تأثیر قرار گرفته اند.

 • شروع به کار: 16 نوامبر 2003
 • تایید شده: 7 دسامبر 2003

 

به روز رسانی فریتز
به روز رسانی فریتز زمانی بود که گوگل به آپدیت های ایندکس افزایشی روی آورد. این به این معنی بود که رتبه‌بندی‌ها هر روز (یا بیشتر) تغییر می‌کردند – چیزی که SEO از آن به عنوان “everflux” یاد می‌کردند.

در سه سال قبل از آپدیت فریتز، گوگل یک شاخص کاملاً جدید را به مراکز داده خود تقریباً هر ماه یک بار ارائه می‌کرد. این منجر به نوسانات رتبه‌بندی معروف به «رقص گوگل» شد که هر بار حدود شش تا هشت روز طول می‌کشید.

سپس SERP ها تا گوگل Dance بعدی ثابت می مانند.

 • شروع به کار: 1 ژوئیه 2003

 

به روز رسانی بوستون
به روز رسانی بوستون اولین به روز رسانی الگوریتم های گوگل بود. این نام پس از کنفرانس SES بوستون، جایی که اعلام شد، گرفته شد.

 • رونمایی و معرفی: فوریه 2003

 

انواع آپدیت های الگوریتم در گوگل

از سال 2020، گوگل به روز رسانی های الگوریتم را به شش دسته تقسیم کرده است:

 1. به روز رسانی های اصلی / Main
 2. پیوند آپدیت های هرزنامه
 3. به روز رسانی هرزنامه
 4. به روز رسانی نظرات محصول / Product Reviews
 5. به روز رسانی محتوای مفید
 6. به روز رسانی های تجربه صفحه

بیایید هر نوع به روز رسانی الگوریتم های گوگل را بررسی کنیم.

انواع آپدیت های الگوریتم در گوگل

 

به روز رسانی های Main یا اصلی

گوگل به روز رسانی های اصلی را به عنوان “تغییرات مهم و گسترده” در الگوریتم های گوگل و سیستم های جستجوی خود توصیف می کند. این آپدیت های گوگل به‌جای پرداختن به یک مشکل خاص، پیشرفت‌های کلی در الگوریتم رتبه‌بندی هستند. که هدفشان بهتر کردن نتایج برای کاربران است.

اگر سایت شما تحت تأثیر یک آپدیت اصلی قرار گرفته است، لزوماً به این معنی نیست که شما دستورالعمل‌های گوگل را نقض کرده‌اید. این فقط می تواند به این معنی باشد که شما توسط رقبا شکست خورده اید.

اگر آپدیت اصلی سایت شما را تحت تأثیر قرار داده است، گوگل توصیه می‌کند که سعی نکنید هر چیزی را «اصلاح کنید». اما در عوض روی ساخت محتوای عالی تمرکز کنید.

اطلاعیه گوگل Search Liaison توییتر
گوگل آپدیت های اصلی را در مارس 2018، آوریل 2018، آگوست 2018، سپتامبر 2018، مارس 2019، ژوئن 2019، سپتامبر 2019، ژانویه 2020، مه 2020، دسامبر 2020، ژوئن 2021، ژوئیه 2021، سپتامبر 22، نوامبر 202، نوامبر 202، سپتامبر 2022، سپتامبر 2022، نوامبر 2022، سپتامبر 2022، سپتامبر 2019، ژوئن 2019 اصلی و مارس 2023.

همانطور که می بینید، این به روز رسانی های گسترده سئو معمولا هر چند ماه یکبار اتفاق می افتد.

 

پیوند آپدیت های هرزنامه

گوگل آپدیت های هرزنامه پیوند را در جولای 2021 و دسامبر 2022 منتشر کرد. به‌نظر می‌رسید که آپدیت Bigdaddy بر روی هرزنامه پیوند متمرکز شده است.

آپدیت های هرزنامه لینک‌ها به‌منظور بهبود گوگل در شناسایی لینک‌هایی که برای دستکاری در رتبه‌بندی‌ها طراحی شده‌اند، طراحی شده‌اند. این موارد شامل، اما محدود به موارد زیر نیست:

 1. لینک های خریداری شده برای اهداف سئو
 2. پیوندها در شبکه های وبلاگ خصوصی
 3. بک لینک های تولید شده به صورت خودکار

راهنمای ما را بررسی کنید تا در مورد بک لینک ها و نحوه تاثیر آنها بر سئو بیشتر بدانید. یا درباره آپدیت های هرزنامه پیوند در مرکز جستجوی گوگل اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

به روز رسانی هرزنامه

آپدیت های هرزنامه طوری طراحی شده‌اند که گوگل را در شناسایی محتوا و اقدامات هرزنامه بهتر کند. اینها می توانند شامل، اما محدود به موارد زیر نباشند:

 1. Cloaking: ارائه محتوای مختلف به گوگل و کاربران
 2. اشباع کلمات کلیدی یا Keyword Stuffing: مجبور کردن غیر طبیعی کلمات کلیدی به محتوا
 3. Scraping محتوا: سرقت محتوایی از سایت های دیگر

سایت هایی که خط مشی های هرزنامه گوگل را نقض می کنند ممکن است جریمه گوگل دریافت کنند. این به دید سایت در نتایج جستجو آسیب می رساند.

گوگل آپدیت های هرزنامه را در ژوئن 2021، نوامبر 2021 و اکتبر 2022 منتشر کرد.

قبل از این نام‌گذاری، گوگل آپدیت های هرزنامه وب زیر را نیز منتشر کرد:

 • فلوریدا (2003)
 • جگر (2005)
 • پاندا (2011)
 • پنگوئن (2012)

 

Product Reviews یا بررسی ها و به روز رسانی نظرات محصول

در آوریل 2023، گوگل آپدیت بررسی‌هایی را منتشر کرد که بر نظرات درباره «محصولات، خدمات و چیزها» تأثیر گذاشت.

هدف این بود که به نقدهای اصلی و خوب تحقیق شده محصول پاداش دهیم که به افراد در تصمیم گیری کمک می کند.

بهترین شیوه ها شامل ارزیابی از دیدگاه کاربر، ارائه شواهدی دال بر تجربه با موضوع بررسی، و توضیح آنچه چیزی را از رقبای خود متمایز می کند.

پیش از این، آپدیت های بررسی‌ها، آپدیت های بررسی محصول بودند. در آوریل 2021، دسامبر 2021، مارس 2022، ژوئیه 2022، سپتامبر 2022 و فوریه 2023 منتشر شد.

در مورد این به روز رسانی های سئو در جستجوی مرکزی گوگل بیشتر بیاموزید.

 

به روز رسانی محتوای مفید

آپدیت های محتوای مفید، اصلاحات «قابل توجه» در سیستم محتوای مفید گوگل هستند. هدف این سیستم پاداش دادن به سایت‌هایی است که تجربه‌ای عالی ارائه می‌دهند و کاربران را احساس رضایت می‌کنند.

گوگل توصیه می کند که سایت ها محتوای اصلی و قابل اعتماد را برای افراد ایجاد کنند نه موتورهای جستجو. اما تأیید می کند که SEO “می تواند یک فعالیت مفید باشد.”

گوگل در دسامبر 2022 و اوت 2022 به روز رسانی محتوای مفیدی را منتشر کرد.

نحوه ایجاد محتوای با کیفیت را با راهنمای ما بیابید.

نکته: از ابزار Semrush’s Topic Research برای ایجاد ایده های محتوایی استفاده کنید که برای مخاطبان مفید باشد. شما می توانید سوالات متداول جستجو شده، سرفصل های محبوب و موارد دیگر را بیابید.

 

به روز رسانی های تجربه صفحه

گوگل در ژوئن ۲۰۲۱ آپدیت تجربه صفحه را برای موبایل منتشر کرد. و یک آپدیت تجربه صفحه برای دسک‌تاپ در فوریه ۲۰۲۲.

به روز رسانی بهبود الگوریتم طرح بندی صفحه (2012)، به روز رسانی مناسب برای موبایل (2015) و به روز رسانی سرعت (2018) نیز به تجربه صفحه مربوط می شود.

هدف از این نوع آپدیت های گوگل پاداش دادن به صفحاتی است که تجربه کاربری عالی را ارائه می‌کنند. به عنوان مثال، صفحاتی که سریع، امن و سازگار با موبایل هستند.

در آوریل 2023، گوگل تأیید کرد که تجربه صفحه بخشی از سیستم محتوای مفید است. و توصیه های تجربه صفحه خود را به روز کرد.

 

سایر به روز رسانی های قابل توجه گوگل

این آپدیت های الگوریتم های گوگل در دسته‌های بالا قرار نمی‌گیرند. اما آنها نقش مهمی در تکامل گوگل داشتند.

 • بوستون (2003): اولین به روز رسانی الگوریتم گوگل
 • فریتز (2003): گوگل از به روز رسانی ماهانه به افزایشی شاخص تغییر کرد
 • وینس (2009): سایت های قابل اعتماد و معتبر با پاداش
 • Mayday (2010): نتایج بهبود یافته به ویژه برای کلمات کلیدی دم بلند
 • کافئین (2010): گوگل را در یافتن و نمایه سازی محتوای جدید سریعتر کرد
 • مرغ مگس خوار (2013): درک گوگل از پرس و جوهای مکالمه را بهبود بخشید
 • RankBrain (2015): توانایی گوگل برای درک پرس و جوهای جدید به ویژه بهبود یافته است
 • تنوع (2019): دیدن نتایج متعدد از یک دامنه را نادرتر کرد
 • آپدیت جستجوی محلی نوامبر 2019: نتایج کسب و کار بهبودیافته برای جستجوگران محلی
 • BERT (2019): درک گوگل از جستارهای زبان طبیعی را بهبود بخشید

 

چرا گوگل الگوریتم خود را به روز می کند؟

گوگل الگوریتم خود را در تلاشی مداوم برای ارائه بهترین نتایج جستجو به کاربران به روز می کند. همانطور که فناوری‌ها، کاربران و سازندگان تکامل می‌یابند، سیستم‌های رتبه‌بندی گوگل باید سازگار شوند.

به عنوان مثال، گوگل به طور فزاینده ای از محتوای سازگار با تلفن همراه با افزایش استقبال از گوشی های هوشمند حمایت می کند.

تغییرات الگوریتم های گوگل علاوه بر پاداش دادن به محتوای باکیفیت با رتبه بالاتر، ممکن است صفحات بی کیفیت را جریمه کند. یا سایت هایی که درگیر اقدامات غیراخلاقی SEO هستند.

گوگل به طور کامل جزئیات الگوریتم جستجوی خود را فاش نمی کند. برای محافظت از مالکیت معنوی و کاهش دستکاری رتبه‌بندی. اما برخی از بینش ها و دستورالعمل های بهترین عملکرد را به اشتراک می گذارد.

 

آخرین به روز رسانی الگوریتم های گوگل چه زمانی بود؟

آخرین به روز رسانی الگوریتم های گوگل، به روز رسانی نظرات آوریل 2023 (در زمان انتشار) بود.

با این حال، گوگل هر سال چندین به روز رسانی را اعلام می کند. (و صدها تغییر ایجاد می کند که هرگز اعلام نمی شود.) از روش های زیر برای به روز رسانی های مهم الگوریتم استفاده کنید.

آخرین به روز رسانی الگوریتم های گوگل چه زمانی بود؟

 

چگونه می توانم درباره آخرین به روزرسانی های الگوریتم گوگل بیاموزم؟

گوگل آپدیت های اصلی الگوریتم را از طریق داشبورد وضعیت جستجوی گوگل اعلام می‌کند. برای دریافت به روز رسانی در فید RSS مشترک شوید. یا حساب گوگل Search Central را در توییتر دنبال کنید.

صنعت، کشور و دستگاه خود را انتخاب کنید و این ابزار به شما می گوید چه زمانی نوسانات SERP بالاتر از حد معمول است. این یک نشانه رایج از به روز رسانی قریب الوقوع الگوریتم های گوگل است.

SERP چیست؟

SERP معیاری برای تغییر در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERPs) است. هر چه SERP ها بی ثبات تر باشند، رتبه بندی ها بیشتر در حال تغییر هستند.

SERP چیست؟

روز به روز، سطح پایین نوسان طبیعی است. نوسانات معمولاً در طول و بعد از آپدیت الگوریتم اصلی گوگل بیشتر است.

چگونه می توانم از به روز رسانی الگوریتم های گوگل بازیابی کنم؟

اگر رتبه‌بندی شما در نتیجه آپدیت الگوریتم گوگل آسیب دیده است، مهم است که بدانید این تغییر چه چیزی را به دنبال دارد. به هر راهنمایی گوگل و همچنین تفسیر صنعت نگاه کنید.تجزیه و تحلیل رقبای سئو را در سایت های رقیب انجام دهید که عملکرد خوبی نیز داشتند. ببینید آیا می توانید عواملی را که در موفقیت آنها نقش داشته اند شناسایی کنید.

سپس می توانید اقدامات اصلاحی انجام دهید و در صورت لزوم، استراتژی سئوی خود را تنظیم کنید.در دام اقدام زودهنگام نیفتید. یا ایجاد تغییرات سئو بر اساس غریزه درونی، به جای شواهد محکم. در غیر این صورت، شما می توانید آسیب بیشتری نسبت به سود داشته باشید.

اما به یاد داشته باشید: سئو یک فرآیند مداوم است. گوگل به طور مداوم الگوریتم خود را به روز می کند. و استراتژی شما باید ادامه یابد. برای دریافت آخرین مشاوره، وبلاگ سئوی ما را زیر نظر بگیرید.

 

کلام آخر در مقاله الگوریتم های گوگل

الگوریتم های گوگل با اینکه از یک سو می‌توانند باعث جریمه شدن یا افت رتبه سایت‌ها شوند اما این‌ها فقط در مواردی اتفاق می‌افتد که از قوانین تخلف کنند. در اکثر موارد این الگوریتم‌ها به کاربران کمک کرده‌اند. این الگوریتم‌های موتورهای جستجو بوده‌اند که باعث بهبود ارائه نتایج جستجو شده‌اند، رقابت را بین سایت‌ها ایجاد کرده و باعث بالا رفتن کیفیت مطالب ایجاد شده در وب سایت‌ها شده‌اند.
اگر شما هم صاحب سایتی هستید و قصد دارید کاربران بیشتری را با سایتتان آشنا کنید باید آن را طبق الگوریتم های گوگل سئو کنید تا از هرگونه آسیب احتمالی در امان بمانید.

 

مقاله مرتبط پیشنهادی انگلیسی  Google algorithm History / Moz

چقدر از این صفحه راضی بودید؟

روی ستاره آخر کلیک کنید و بیشترین امتیاز رو بدید!

میانگین امتیازات / 5. ستاره ها:

اولین نفری باشید که به این مقاله ستاره میدید!

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود 🙁

کمک کنید این مقاله رو بهبود بدیم!

به ما بگین چگونه می توانیم این پست را بهبود دهیم؟

دیدگاه‌ها ۰